Segregujesz – zyskujesz. Pod takim hasłem odbył się kolejny już festyn ekologiczny zorganizowany przez Biuro Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Jak co roku impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem Bydgoszczan, którzy całymi rodzinami 15 maja 2016 r. przyszli na Wyspę Młyńską. Celem była edukacja mieszkańców na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi ale przede wszystkim dobra zabawa. Tradycyjnie w zamian za przyniesione przez mieszkańców posegregowane odpady (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny) można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych.

Osobno zbieraliśmy także nakrętki, które przekazaliśmy na wsparcie akcji charytatywnej na leczenie i rehabilitację Piotrusia Małeckiego – 6 latka z Bydgoszczy. Razem zebraliśmy blisko 400 kg nakrętek.

Na mieszkańców czekały konkursy sportowe i ekologiczne z cennymi nagrodami. A ponadto: pokazy wykorzystywania surowców i tworzenia z nich ciekawych i oryginalnych przedmiotów, tworzenie wiklinowych drobiazgów czy lampionów z kubeczków po jogurtach, a nawet ekologicznej biżuterii. Prezentowaliśmy także warsztaty decoupage, podczas których można było ozdobić własną skrzyneczkę, pudełko lub ramkę na zdjęcia. Na specjalnych warsztatach każdy mógł także własnoręcznie wykonać mydło.

Niecodzienną atrakcją był tor do Skimboardingu, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w tej oryginalnej dyscyplinie sportowej.

Przez cały czas trwania festynu na najmłodszych czekała strefa dziecka z animatorami, darmowymi dmuchańcami, watą cukrową, malowaniem twarzy oraz licznymi zabawami i konkursami. Dla łasuchów przygotowaliśmy warsztaty robienia lizaków.

Zabawę urozmaicili mimowie i szczudlarze oraz Bydguś – super bohater dbający o czystość naszego miasta, który wszystkim dzieciom rozdawał książeczki o swoich przygodach.

W trakcie trwania festynu można było podziwiać także wyjątkowe prace Katarzyny Łyszkowskiej, artystki, która z papieru tworzy ciekawe przedmioty, autentycznych wielkości.

Na festynie obecny był także EKOBUS, specjalny rozkładany pojazd, z wydzielonymi kącikami edukacyjnymi: komputerowym, modelowym i warsztatowym. Prowadzone były projekty edukacyjne „Młodzież i Dzieci kontra śmieci” oraz „Leśna Skrzynia Skarbów”, podczas których można było się przekonać, że zbierając materiały wtórne, makulaturę chronimy przed zanieczyszczeniem lasy i środowisko naturalne. Wsparcia merytorycznego w zakresie lasów i środowiska naturalnego udzielili nam jak zawsze specjaliści z Nadleśnictwa Żołędowo.

Nie zabrakło też występów artystycznych, pokazów i koncertów. Występowała m.in. Klaudia Błaszczyk – uczestniczka programu Bitwa na Głosy, zespół Echo oraz dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Tęcza” i Przedszkola Niepublicznego Ludzikowo. Z gorącym przyjęciem uczestników festynu spotkał się także profesjonalny pokaz zumby.

Każdy uczestnik mógł także własnoręcznie wykonać pamiątkową monetę.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy za rok.

W sobotę 16 maja 2015 r. na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy Miasto zorganizowało Festyn Ekologiczny „Segregujesz Odpady – Zyskujesz”.

Celem imprezy było pogłębienie świadomości mieszkańców Bydgoszczy na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnej zbiórki surowców. Podczas festynu działał punkt odbierania od mieszkańców posegregowanych odpadów (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny), za które można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych. Osoby, które dnia 16 maja dostarczyły jeden rodzaj z wymienionych niżej odpadów:
• 20 szt. butelek plastikowych
• 20 szt. puszek aluminiowych
• 10 szt. opakowań szklanych
• 5 kg makulatury
• 20 szt. baterii
• 2 szt. zużytego drobnego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego (suszarka, żelazko, czajnik, lokówka, golarka, toster, klawiatura komputerowa, telefon komórkowy itp.) otrzymały 1 talon o wartości 2 zł na rośliny.
• 1 szt. zużytego dużego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego (telewizor, monitor, komputer, kuchenka itp.) otrzymały 2 talony o wartości 2 zł na rośliny.

Na uczestników czekały liczne atrakcje, na które złożyły się m.in.: pokaz tresury i posłuszeństwa psów służbowych Straży Miejskiej, występy dzieci i młodzieży, laureatów konkursu na Małą Formę Sceniczną, miasteczko Family Parku, pokaz Pracowni Profesora Ciekawskiego, pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez Kujawsko – Pomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, a także EKOBUS wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze.

Niecodzienną atrakcją były warsztaty prowadzone przez Fundację Ekologiczną Arka z Bielska-Białej, w ramach których stworzona została strefa tworzenia instrumentów z odpadów i nauka gry na nich, a także możliwość zasiania roślinek w ozdobionych przez siebie doniczkach z puszek oraz przestrzenna gra planszowa Segregujesz-Zyskujesz. Nie zabrakło również zabawy angażującej uczestników pikniku do aktywnego wykorzystania swojej wiedzy z zakresu segregowania podczas konkursu „Rzut surowcem”.

W ramach festynu, aby kształtować proekologiczne zachowania prowadzone były również projekty edukacyjne „Młodzież i Dzieci kontra śmieci” oraz „Leśna Skrzynia Skarbów”, które miały za zadanie wyrabianie w dzieciach, młodzieży i rodzicach przekonania, iż zbierając materiały wtórne, makulaturę chronią m.in. przed zanieczyszczeniem lasy i środowisko naturalne, o których informacje można było zasięgnąć przy stoisku wystawienniczym Nadleśnictwa Żołędowo.

Mając na uwadze proekologiczny charakter imprezy zaprezentowali się również wystawcy, którzy przybliżyli naturalne formy rękodzielnictwa tj. sposoby przygotowywania gliny, różnorodne techniki toczenia przedmiotów na kole (dzbanów, mis, kufli czy świeczników), pokaz produkcji papieru czerpanego, wyrabianie świec metodą średniowieczną z wosku pszczelego, warsztat powroźnika oraz edukacyjna zagroda wiejska.

Niewątpliwą atrakcją był występ zespołu „Fasolki”. W ramach festynu zaprezentował się Teatr Muzyczny „Mała Rewia”.

Ponadto wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, którzy mieli ochotę na wspólną zabawę na świeżym powietrzu zaprasiliśmy do niecodziennej rywalizacji. Podczas Festynu Ekologicznego odbyła się gra miejska „Policzmy się z niską emisją”. Uczestnicy przemieszczając się po mieście wykonywali różnorodne zadania związane z tematyką niskiej emisji.