Samochody elektryczne to pojazd, które do poruszania się wykorzystują ogólnie dostępną energię elektryczną, którą można uzupełnić na stacji ładowania pojazdów. W zależności od mocy punktu ładowania można załadować akumulator nawet w 15 min – w przypadku ładowarek o dużej mocy 50 kW lub z domowych gniazdek 230V przy użyciu specjalnej przejściówki przez 6-8 godzin.

Rynek samochodów elektrycznych na świecie dynamicznie rośnie. W niektórych krajach zachęca się kierowców do zakupu samochodów elektrycznych, np. rząd Estonii dopłaca do zakupu pojazdu EV. W Wielkiej Brytanii kierowcy poruszający się takimi pojazdami mogą wjeżdżać do ścisłego centrum miast oraz są zwolnieni z niektórych podatków. Pod rozwagę brane są również specjalne zniżki ubezpieczeniowe, bezpłatne parkowanie i inne zachęty do kupna ekologicznych pojazdów. Stały rozwój sieci punktów ładowania sprzyja zwiększeniu zainteresowania tego typu pojazdami. W Polsce większość gniazdek zlokalizowanych jest w dużych miastach oraz przy centrach handlowych. Podkreślić należy, że ich liczba stale rośnie, a co za tym idzie – stają się one coraz łatwiej dostępne.

Do głównych zalet użytkowania pojazdu z napędem elektrycznym można zaliczyć duży komfort użytkowania, brak emisji szkodliwych gazów w obszarach zabudowanych oraz wyeliminowanie problemu hałasu emitowanego przez pojazdy z konwencjonalnym napędem. Silnik elektryczny posiada wysoki moment obrotowy już od pierwszych obrotów do maksymalnych, a dzięki płynnej regulacji obrotów możemy wyeliminować niezbędną w tradycyjnych pojazdach skrzynię biegów. Kolejnym walorem jest to, że samochód przyspiesza z taką samą mocą niezależnie od obrotów silnika.

W dniu 02 czerwca 2017 r. odbyły się II Bydgoskie Dni Energii -zorganizowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy poświęcone tematyce elektromobilności pod hasłem ,,Przesiądź się na czystą energię” Poniżej przedstawiamy wybrane zdjęcia.