11 lutego – wspólnie dokarmiamy ptaki

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Wspólnie z Nadleśnictwem Bydgoszcz zaprosiliśmy ekobohaterów z bydgoskich szkół i przedszkoli do dokarmiania ptaków, które odwiedzają ich placówki. Do szkół i przedszkoli trafiły wcześniej przygotowane kule tłuszczowe wraz ze wskazówkami, dotyczącymi dokarmiania ptaków wodnych i tzw. wróblowatych. Pyzy czyli ptasie przysmaki zawisły na karmnikach i gałęziach dając radość dzieciom i pomagając ptakom, którym szczególnie teraz, ciężko jest znaleźć pokarm.

Do naszej akcji włączyły się:

Przedszkole Bajkowe Wzgórze

Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej

Przedszkole nr 11

Przedszkole nr 43 U Krecika Szybownika

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy

Przedszkole nr 20

Szkoła Podstawowa nr 56

Przedszkole nr 66

Przedszkole nr 70 Stokrotka

Przedszkole Niepubliczne Serduszko – ul. Nowa 17

Zespół Szkół Specjalnych nr 30

Poniżej kilka cennych rad dotyczących dokarmiania ptaków:

Dokarmianie ptaków wodnych

Ptaki należy dokarmiać zimą, wyłącznie w sytuacji, gdy pojawi się lód uniemożliwiający zdobywanie naturalnego pokarmu. Wcześniejsze dokarmianie powoduje zatrzymanie ptaków będących w trakcie wędrówki. Najlepszym pokarmem są ziarna zbóż, pokrojone i ugotowane warzywa, ostatecznie czerstwy chleb pokrojony w kostkę.

Chleb nie może być spleśniały, ponieważ powoduje schorzenia układu pokarmowego. Absolutnie nie wolno dokarmiać piskląt! Dokarmianie dostarcza ogromnej satysfakcji, ale jest jednoznaczne z uzależnieniem się dzikich ptaków od dokarmiania przez człowieka. Pokarm dostarczany przez ludzi jest także uboższy w witaminy, niezbędne do prawidłowego rozwoju ptaków.


Dokarmianie ptaków wróblowatych

Ptaki przylatujące do naszych ogródków i na tarasy możemy dokarmiać od pierwszych mrozów, aż do początku wiosny. Warto robić to regularnie, w miarę jak szybko znika pokarm.

Sikory – lubią niesolona słoninę i nasiona słonecznika

Wróble, dzwońce, czyże, grubodzioby – zbożami (proso, pszenica, żyto)

Kosy i kwiczoły – jabłka i gruszki

Dokarmiając ptaki nie podajemy nic wędzonego, solonego ani spleśniałego. Słonina powinna wisieć ok. 2 tygodni. Karmnik powinien mieć szeroki daszek by do środka nie padał śnieg i deszcz. Jeżeli jest możliwe warto systematycznie czyścić ptasią stołówkę, warto ustawić go w pobliżu krzewów. Karmnik wieszamy wysoko by chronić ptaki przed drapieżnikami.

 

Więcej informacji na temat wsparcia dzikich zwierząt można znaleźć TUTAJ.

 

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz