Baterie są dziś w każdym domu. Nie tylko te jednorazowe w zegarkach, latarkach czy pilotach do telewizorów ale także akumulatorowe w smarfonach, laptopach i tabletach, które można ładować. Rozwój nowych technologii i powszechność urządzeń elektronicznych sprawia, że każdego roku na rynek trafiają tysiące ton baterii i akumulatorów.
Dlaczego baterie są niebezpieczne?
Do tej pory za najbardziej szkodliwe uważano baterie zawierające kadm i rtęć. Obecnie ze względu na uwarunkowania prawne ilość takich baterii na rynku znacznie się zmniejszyła, a wiele firm produkujących baterie wykluczyło te pierwiastki ze składu swoich produktów.
Pamiętajmy jednak, że nawet najnowocześniejsze baterie zawierają w swoim składzie rożnego rodzaju związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla środowiska i człowieka. Dobra wiadomość jest taka, że nawet 90% materiałów w bateriach można poddać recyklingowi. Dlatego tak ważne jest osobne zbieranie baterii aby mogły być one przekazane do recyklingu.
W Polsce od prawie 10 lat Główny Inspektor Ochrony Środowiska sporządza roczne raporty o gospodarce bateriami i akumulatorami. Polska na tle Europy wypada wyjątkowo dobrze, jeśli chodzi o zbiórkę zużytych baterii i akumulatorów. Według danych Eurostatu w 2018 r. w UE zebrano 88 tys. ton baterii, z czego w Polsce 10706 ton, co daje nam trzecie miejsce, zaraz po Niemczech i Francji. Jako kraj osiągnęliśmy także wymagany poziom zbierania zużytych baterii i akumulatorów (wymagany: 45%, uzyskany: 80% – 2018 r.) – tu zajmujemy drugie miejsce w UE, zaraz po Chorwacji (średnia dla UE: 48%).Także w kwestii samego recyklingu ogniw Polska jest liderem osiągając w 2018 r. wynik ponad 93%.
Jest to możliwe między innymi dzięki właściwej segregacji i zbieraniu baterii przez nas.
Gdzie w Bydgoszczy możemy przekazać baterie i akumulatory?
Sklepy o powierzchni handlowej powyżej 25 m2, a także hurtownie, mające w swojej ofercie baterie i akumulatory mają obowiązek nieodpłatnego przyjmowania zużytych ogniw swoich klientów. Warto też wiedzieć, że zużyty akumulator samochodowy powinniśmy oddać w sklepie podczas zakupu nowego. Kupując nowy, a nie zwracając starego musimy zapłacić kaucję.
Pojemnik na baterie znajduje się też w Urzędzie Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 4a,
ul. Grudziądzka – obok portierni przy głównym wejściu do Urzędu.
Wiele placówek oświatowych (szkoły, przedszkola) zbiera baterie w ramach konkursu „Zbiórka baterii” organizowanego co roku przez Miasto walcząc jednocześnie o nagrody.
Zużyte baterie mieszkańcy Bydgoszczy mogą także oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowanych przy:
– ul. Ołowianej 43 – tel. 52 506 59 23,
– ul. Jasinieckiej 7a – tel. 52 506 59 24
– ul. Inwalidów 15 – tel. 52 506 59 25