Było ekologicznie i inspirująco

Warsztaty, akcje sprzątania, projekty i tysiące uczestników. „Czysta Bydgoszcz” podsumowała rok 2023.

W mijającym roku odbyła się już trzecia edycja Ekoprojektów i Ekoklubów. Ekoprojekty to projekt Miasta Bydgoszczy mający na celu wspieranie działań proekologicznych. Powinny one dotyczyć szeroko pojętej tematyki odpadowej, segregacji, selektywnej zbiórki oraz recyklingu. W sumie w 2023 r. zrealizowano 27 ekoprojektów w których wzięło udział blisko 6 tys. uczestników.

Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszyły się również Ekokluby. Młodzież z bydgoskich klubów sportowych wspólnie z opiekunami zgłaszała zaśmiecone miejsca na terenie naszego miasta, a później brała udział w ich posprzątaniu. Nagrodą były vouchery w wysokości 1 tys. zł. W mijającym roku zrealizowane zostały 22 akcje, w których wzięło udział ponad 300 młodych sportowców.

Za nami również 2. edycja Mobilnej Szkoły Recyklingu. W trakcje jej trwania miejscy edukatorzy docierali do bydgoskich szkół przekazując młodzieży wiedzę na temat segregacji odpadów i wyjaśniając przy okazji ideę recyklingu. Co ważne w tym roku Mobilne Szkoły Recyklingu trafiały nie tylko do szkół, ale również do firm. W sumie w warsztatach wzięło udział blisko 3,5 tys. osób.

Wiele imprez promujących ekologię powstało też we współpracy z innymi instytucjami. Jedną z nich była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. To właśnie tam wiosną, latem i zimą odbywały się warsztaty EkoDeko, podczas których z materiałów recyklingowych tworzyć można było m.in. oryginalne dekoracje.

Bardzo byliśmy ciekawi, jak to wyjdzie, bo biblioteka do tej pory raczej nie kojarzyła się z akcjami ekologicznymi, ale zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Naprawdę sporo rzeczy u nas się działo, a zainteresowanie niemal zawsze było dwa, albo trzy razy większe, niż liczba miejsc. Oczywiście taka sytuacja nas bardzo cieszy – mówi Dorota Kowalczyk, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów WiMBP w Bydgoszczy.

Na terenie biblioteki odbywała się również Letnia Akademia Recyklingu. Na zajęcia składały się miniwykłady, eksperymenty, prezentacje multimedialne wraz z warsztatami recyklingowymi, dzięki którym łączyliśmy naukę z zabawą.

Nie zabrakło również zajmujących się oczyszczaniem miasta pracowników ProNatury, którzy przyjechali pod bibliotekę śmieciarką – nietypowa atrakcja cieszyła nawet tych, którzy już wcześniej mieli okazję ją podziwiać.

Po zajęciach dzieci miały okazję uczestniczyć w atrakcjach dodatkowych: bibliopodchodach, seansach filmowych na strychu, grach miejskich, teatrze cieni, pokoju zagadek.

W projektach Czystej Bydgoszczy i Biblioteki udział wzięło ponad 1300 osób, w tym aż 500 dorosłych.

Blisko 1500 osób wzięło udział w kolejnej akcji „Czystej Bydgoszczy” Podejmij wyzwanie. Trwała ona przez cały rok. Zadanie polegało na zgłoszeniu zaśmiecanych miejsc, a następnie posprzątaniu ich.

Wśród innych akcji organizowanych, lub wspieranych przez Urząd Miasta wymienić można też m.in. Międzynarodowy Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, akcje Cud Miód, zbieranie przez młodzież szkolną zużytych baterii, czy nakrętek oraz akcję Eko-Aktywnie. W maju w parku nad starym Kanałem Bydgoskim zgromadziła ona blisko 400 osób.

Co ważne, większość akcji ekologicznych, które w 2023 r. cieszyły się popularnością wśród mieszkańców kontynuowanych będzie również w roku 2024.

Źródło: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/bylo-ekologicznie-i-inspirujaco/

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz