Dzieci pokazały, jak postępować z elektroodpadami

W piątek, 13 października na Starym Rynku w Bydgoszczy odbył się happening zorganizowany przez fundację Teraz Wy i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 41. Uczniowie wzięli udział w pokazie mody recyklingowej, zwracając tym samym uwagę na powtórne wykorzystanie odpadów oraz przypomnieli, że tego dnia obchodzimy Dzień bez Elektrośmieci.

Wydarzenie na Starym Rynku to kolejny przykład ekoedukacji, realizowanej dzięki wsparciu miasta Bydgoszcz. Fundacja Teraz Wy i SP41 otrzymały bowiem grant na ekoprojekt. W jego ramach uczniowie samodzielnie zaprojektowali stroje, w których wykorzystali odpady przeznaczone do recyklingu. W poniedziałek, 9 października zaprezentowali efekty swojej pracy prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, który objął patronat nad inicjatywą.

W piątek, 13 października uczniowie z SP41 wzięli udział w pokazie mody, który odbył się na Starym Rynku. Młodzi bydgoszczanie w kreatywny sposób wykorzystali m.in. płyty CD, gazety, folie bąbelkową czy nakrętki po napojach. Wraz ze swoimi nauczycielami przypomnieli też o obchodzonym 13 października Dniu Bez Elektrośmieci. Tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką” ma na celu zwrócenie uwagi na temat „niewidzialnych” elektrośmieci – przedmiotów elektronicznych, których często nie kojarzymy jako elektroodpady i nie są przekazywane do recyklingu.

– Performance jest formą zwrócenia uwagi na bardzo ważny problem, jakim jest recykling elektrośmieci, które zalegają w każdym domu – podkreśla Martyna Ditbrener z Fundacji Teraz Wy. To nie pierwsza tego typu inicjatywa organizacji – wcześniej w podobnym pokazie mody ekologicznej wzięli udział uczniowie z SP43.

Przypominamy, że elektroodpady na terenie Bydgoszczy można oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ul. Jasiniecka 7A, Inwalidów 15 i Ołowianej 43), a także wrzucić do minipszoków. To miejsca, gdzie wygodnie i bezpiecznie możecie pozbyć się zużytych płyt, baterii, żarówek energooszczędnych, telefonów komórkowych czy ładowarek.

Warto dodać, że minipszoki nie są jedynymi miejscami, w których można oddać zużyte baterie. Warto przynieść je do marketów budowlanych, sklepów z artykułami RTV AGD oraz innych sklepów, w których sprzedawane są baterie, a których powierzchnia przekracza 25m2, placówek szkolnych i przedszkolnych oraz do Urzędu Miasta Bydgoszczy – zarówno do budynku przy ulicy Jezuickiej 4A, jak i Grudziądzkiej 9-15 – pojemnik mieści się obok portierni przy głównym wejściu do urzędu.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz