Ekologiczne spotkania dla seniorów

W Bibliotece Wojewódzkiej mieszkańcy wysłuchali wykładu nt. wykorzystania niechcianych rzeczy podczas świąt wielkanocnych oraz zrobili świąteczne ozdoby. Spotkania „EkoCzwartki dla Seniora” będą odbywać się do końca kwietnia.

Od lutego, co czwartek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbywają się zajęcia ekologiczne dla seniorów. Inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jest realizowana w ramach EKOPROJEKTÓW. Spotkania rozpoczynają się od wykładów o tematyce: odpadów komunalnych, ich segregacji, selektywnego zbierania i recyklingu, oszczędzania zasobów naturalnych, energii i żywności, naturalnego nawożenia przydomowych ogródków, wydłużania życia odzieży, korzystania z second-handów czy jadłodzielni. Druga część poświęcona jest warsztatom, na których poznawane są praktyczne metody recyklingu i dawania nowego życia posiadanym przedmiotom. Uczestnicy mają okazję twórczo wykorzystać: plastik, papier, metal, szkło i inne surowce wtórne, tworząc dekoracje czy przedmioty codziennego użytku. Uczą się również przygotowywać zdrowe kosmetyki i środki czystości oraz korzystać z nieoczywistych darów natury w kuchni.

W ostatni czwartek uczestnicy wysłuchali wykładu, o tym jak zastąpić plastikowe ozdobne opakowania oraz dowiedzieli się co można podarować innym, aby było przymnie i ekologicznie. Natomiast na warsztatach seniorzy wykonali wielkanocne zające z tektury i sznurka jutowego. Do udekorowania stroików wykorzystano przyniesione przez nich niechciane ozdoby, dając im drugie życie. Podczas najbliższych zajęć, 21 kwietnia, odbędzie się wykład nt. naturalnych nawozów dla domowej roślinności. Później uczestnicy zrobią chrobotkowe obrazy, które mogą nawet stać się obiektem zazdrości sąsiadów…

Ponadto do 28 kwietnia trwa akcja wymiany odzieży i biżuterii. Każdy z zainteresowanych może oddać rzeczy na wymianę lub znaleźć coś dla siebie.

EkoCzwartki dla Seniora zaplanowane są do końca kwietnia. Najbliższe spotkania:

21.04.2022, godz. 16:00

  • Roślinne ekoboostery – domowa zieleń bez sklepowej chemii – wykład
  • Stylowe dekoracje za free – chrobotkowy obraz, którego pozazdrości sąsiadka – warsztaty

28.04.2022, godz. 16:00

  • Ciemna strona mody – metki, ceny, secondhandy – wykład
  • Ze starej komody do ekomody – biżuteria dla odważnych – warsztat


Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Ilość miejsc jest ograniczona.

Zapisy: telefonicznie: 52-33-99-248 (Wypożyczalnia Główna) lub e-mailowo: biblioteka@wimbp.bydgoszcz.pl
Termin:
10.02 – 28.04.2022 r. /czwartki/ godz. 16.00
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz