Ekologicznie na Wyspie Młyńskiej

Ekologicznie na Wyspie Młyńskiej

W sobotę 13 maja na Wyspie Młyńskiej odbył się coroczny Festyn Ekologiczny „Segregujesz odpady – Zyskujesz”. Jak co roku impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem Bydgoszczan, którzy całymi rodzinami przyszli na Wyspę Młyńską.

Celem jak zawsze była edukacja mieszkańców na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi ale przede wszystkim dobra zabawa. Segregacja odpadów nie jest trudna i każdy z nas może mieć wpływ na to jak wygląda nasze środowisko.

Tradycyjnie w zamian za przyniesione przez mieszkańców posegregowane odpady (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny) można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych. W tym roku zebraliśmy:

Szkło – 1,74 Mg
Butelki plastikowe – 0,75 Mg
Puszki aluminiowe – 0,32 Mg
Papier – 0,40 Mg
Elektrosprzęt – 0,35 Mg
Baterie – 0,60 Mg.

Tego dnia zbieraliśmy także nakrętki, w celu wsparcia leczenia Filipka – jednego z podopiecznych fundacji „Zdążyć z pomocą”.
Festyn Ekologiczny na Wyspie Młyńskiej był okazją nie tylko do zapoznania się z korzyściami płynącymi z segregacji odpadów. Na mieszkańców, w szczególności na najmłodszych czekało wiele atrakcji, konkursów i zabaw. Na warsztatach artystyczno-ekologicznych można było własnoręcznie ozdobić bawełnianą torbę, wykonać piórnik z kaset magnetofonowych oraz żyrandol z kubeczków po jogurtach, a także zrobić kolorowy kwietnik, czy karmnik.
Pokazaliśmy jak można wykorzystać stare palety, czy opony do wykonania mebli czy innych niebanalnych przedmiotów. Można było także podziwiać sukienki z recyklingu wykonane przez studentki ASP, a nawet papierowe porsche autentycznej wielkości. Przez cały czas trwania festynu dzieci mogły się bawić w strefie dziecka, gdzie przygotowaliśmy mnóstwo darmowych atrakcji: dmuchane zamki do skakania i zjeżdżania, konkursy sportowe i ekologiczne, animacje, bańki mydlane, doświadczenia, malowanie twarzy  i balony. Zabawę uatrakcyjniali szczudlarze, kuglarze, mimowie i Bydguś.
Swoich sił można było spróbować w licznych konkursach sportowych i ekologicznych, w tym quizie na ekranie dotykowym, czy Grze Miejskiej o segregacji odpadów.
Na śmiałków czekał także pokój zagadek – escape room.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także możliwość zrobienia własnoręcznie lizaka, czy pachnącego mydełka. Na pamiątkę każdy uczestnik festynu mógł wybić pamiątkową monetę okolicznościową.

Zapraszamy za rok.

Fotorelacja tutaj

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz