IV Bydgoski Dzień Czystej Energii 2019

24 maja od godzniny 11.00 do 17.00 na pl. Teatralnym odbędą się już IV edycja  Bydgoskich Dni Energi!

W ramach imprezy przewidziano szereg atrakcji z konkursami z nagrodami włącznie. Spotkanie będzie wyśmienitą okazją do poszerzenia wiedzy na temat źródeł energii odnawialnej. Jedną z atrakcji będą m.in. pokazy elektrycznych rowerów, hulajnóg i aut.

Ponadto, Mieszkańców Miasta zainteresowanych zwiedzaniem w dniu 24 maja 2019 r. Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o.  zapraszamy do kontaktu – tel. 884315935 (zapisy do dnia 22 maja 2019r.)

W ubiegłym tygodniu w bydgoskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, przy licznym udziale przedstawicieli mediów odbyło się śniadanie prasowe inaugurujące „IV Bydgoski Dzień Czystej Energii 2019”. Koordydator Zespołu ds. Zarządzania Energią –  Tomasz Bońdos, przedstawił m. in. koncepcję samowystarczalności energetycznej Miasta,
,,Bydgoszcz jest jednym z pierwszych w Polsce miast, które stawia na samowystarczalność energetyczną. Realizujemy koncepcję zmierzająca do zapewnienia energii dla komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli, obiektów kultury i spółek miejskich z własnych źródeł. Energia będzie pochodzić z Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (spalarni). Projekt ruszy od 1 stycznia 2020 roku. W późniejszych latach dojdą instalacje produkujące prąd w kogeneracji (równoległa produkcja energii cieplnej i elektrycznej) w KPEC, MWiK i innych jednostkach miejskich. W układzie docelowym ważnym elementem będzie biogazownia, która powstanie do 2025 roku. Obrazowo mogę Państwu powiedzieć, że energia zawarta w trzech skórkach od banana pozwala zagotować litr wody. Warto patrzeć na odpady przez pryzmat ich przydatności energetycznej.”

Podczas spotkania z mediami głos zabrał również Pan Romuald Meyer – Prokurent Dyrektor Zarządzający PGK SA,,
,,Dzień czystej Energii to cykliczna impreza odbywająca się już po raz czwarty. Wydarzenie jest adresowane do wszystkich mieszkańców i gości. Każdy, niezależnie od wieku i profesji powinien znaleźć coś dla siebie. W tym roku na Placu Teatralnym  – w przylegającym parku znajdą się stoiska firm oferujących energię z źródeł odnawialnych, w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Będziemy też promować nowy sposób segregacji odpadów domowych, tak aby były przydatne w procesie fermentacji i pozwalały na uzyskanie biogazu. Zapewnimy też chętnym możliwość zwiedzania Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (czyli popularnej Spalarni) z przewodnikiem oraz udział w interesujących konkursach.” Do zobaczenia 24 maja!

Zachęcamy do zapoznania się z programem:

Program Dnia Czystej Energii 2019

 

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz