Letnia Akademia Recyklingu 2024

Już po raz trzeci Czysta Bydgoszcz i Biblioteka u Bełzy zapraszają na letnie zajęcia ekologiczne dla dzieci w wieku 5 do 12 i ich opiekunów. Tym razem spotkania odbędą się zarówno w Bibliotece Głównej, jak i wybranych filiach osiedlowych, aby dotrzeć do większej liczby uczestników. To doskonała okazja do nauki i zabawy w przyjaznej ekologicznej atmosferze!

Zajęcia są bezpłatne, a ich organizację finansuje Miasto Bydgoszcz. Aby wziąć udział, konieczna jest wcześniejsza rejestracja, która otwiera się tydzień przed każdym spotkaniem. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto działać szybko.

Zapraszamy do kontaktu i zapisów pod numerem telefonu +48 512 806 564.

 

Letnia Akademia Recyklingu w Bibliotece / Fot. B.Witkowski / UMB

Harmonogram zajęć:

3.07.2024, środa, godz. 11.00-14.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

4.07.2024, czwartek, godz. 11.00-14.00, Biblioteka na Błoniu, ul. Broniewskiego 1

Łaaa, robak! Rzecz o żyjątkach niewielkich – miniwykład i warsztaty recyklingowe 

Czy pająk to owad, a dżdżownica to to samo, co glista? Czy stonoga ma naprawdę sto nóg a “tramwajarze” mieszkają na cmentarzach? Jakie małe stworzenia nam pomagają, a które szkodzą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskacie podczas spotkania z niesamowitą Zootechniczką w trasie. Prawdziwą atrakcją tych zajęć będą jednak żywe “robaczki”, z jakimi zjawi się nasz gość specjalny – będzie to niesamowita okazja na porównanie wielu gatunków polskich z ich egzotycznymi krewniakami. Zobaczycie pająki, wije, turkucie a nawet karaluchy. Ale to nie wszystko – podczas naszych recyklingowych warsztatów wykonamy pająki z… przepalonych żarówek.

 

9 i 11.07.2024, wtorek i czwartek, godz. 11.30, Apteka pod Łabędziem MOB, ul. Gdańska 5

Apteczny kram pełen skarbów – wycieczka do Apteki pod Łabędziem

Czy wiecie jak wyglądały pierwsze apteki? Często były to stragany lub kramy, które farmaceuci wypełniali najróżniejszego typu specyfikami. Były to nie tylko wyroby, o których dzisiaj myślimy jak o lekarstwach. Sprzedawano przyprawy, minerały, słodycze, kosmetyki, przybory piśmiennicze, farby i barwniki, świece a nawet masło. To nie wszystko, można było tam znaleźć mumie, krokodyle czy… rogi jednorożca. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, wybierz się z nami na wycieczkę do Apteki pod Łabędziem, gdzie posłuchasz o historii wykorzystywania naturalnych składników do tworzenia podwalin współczesnej chemii. Będziesz mógł także stworzyć farby, z jakich korzystano w czasach rycerzy, a nawet je wypróbować – wykonasz iluminacje wzorowane na średniowiecznych manuskryptach.

 

16.07.2024, wtorek, godz. 11.00-14.00, Biblioteka na Okolu, ul. Grunwaldzka 33

17.07.2024, środa, godz. 11.00-14.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Zielona Bydgoszcz? Bez lipy! Miniwykład i warsztaty recyklingowe 

Bydgoszcz jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Od XVII wieku przodujemy w projektowaniu i zakładaniu licznych ogrodów oraz parków. Realizowaliśmy nawet ideę Miasta-Ogrodu! O najważniejszych aspektach zielonej strony naszego pięknego miasta i Bydgoskich Standardach Zieleni opowie nam Bogna Rybacka – Miejska Ogrodnik, Zastępca Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Poznamy bydgoskie pomniki przyrody, ogrody społeczne, dowiemy się także, dlaczego miejskie trawniki nie są zbyt często koszone. Tu naprawdę nie ma lipy! Po spotkaniu z naszym gościem wspólnie zaprojektujemy i wykonamy z materiałów recyklingowych przydom(k)owe ogródki, w których wysiejemy nasiona ziół. Będzie pysznie i zdrowo!

 

23.07.2024, wtorek, godz. 11.00-14.00, Biblioteka na Bajce, ul. Gawędy 1

24.07.2024, środa, godz. 11.00-14.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Z łąki, lasu i ogrodu – ziołowe remedia dla każdego. Miniwykład i warsztaty recyklingowe

Babka lancetowata, skrzyp polny, pokrzywa, mięta, mniszek lekarski – przydatne zioła czy zwyczajne chwasty? Jakie rośliny mają zdrowotne i kosmetyczne właściwości? Które z nich warto zbierać i mieć w domu, a od których lepiej trzymać się z daleka? Na te i wiele więcej pytań odpowie zielarka Aneta Szydłowska. Nasz gość poprowadzi również niezwykłe warsztaty zielarskie.

 

30.07.2024, wtorek, godz. 11.00-14.00, Biblioteka na Bartodziejach, ul. Połczyńska 3

31.07.2024, środa, godz. 11.00-14.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Zwierzęcy terapeuci na start – miniwykład i warsztaty recyklingowe 

Czy znacie pojęcia zooterapii lub animaloterapii? To inne nazwy terapii z udziałem zwierząt, która może być elementem skutecznie wspomagającym leczenie i rehabilitację wielu chorób. Nawiązanie ze zwierzęciem psychicznej więzi zwiększa efektywność terapii i ułatwia przejście przez cały proces. Zapewne wielu z Was widziało już psich czy końskich terapeutów podczas pracy. A co powiecie na… alpaki? Te sympatyczne zwierzęta już czekają na spotkanie z Wami, a o ich niezwykłych umiejętnościach opowie Katarzyna Ratajska z Alpanilo. Podczas warsztatów pod czujnym okiem naszych gości wykonamy filcowe zakładki do książek, wyklejane alpaczą wełną.

 

7.08.2024, środa, godz. 11.00-14.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

8.08.2024, czwartek, godz. 11.00-14.00, Biblioteka na Przylesiu, ul. Brzęczkowskiego 2

Co szumi i hasa w naszych lasach? Miniwykład i warsztaty recyklingowe 

Nie tylko miejskie parki stanowią zielone płuca miasta – dziarsko wspomagają je otaczające nas nieprzebyte puszcze i bory, zarówno na wysoczyznach, jak i dolinnych tarasach. Bydgoszcz z dawien dawna otoczona jest lasami. Bogactwo miejscowej flory i fauny jest niesamowite, jednak większość z nas go nie zna. Bo kto wymieni chociaż kilka gatunków drzew rosnących w naszej otulinie i zwierząt, które mają tam swój dom? Niewielu też wskaże okoliczne źródła, rezerwaty czy parki krajobrazowe. Sekrety leśnych ostoi wyjawi nam Beata Piesik z Nadleśnictwa Żołędowo, a po wykładzie czekają na nas niespodziankowe warsztaty ekologiczne. Jesteście ciekawi tak jak my, co podczas nich powstanie?

 

13 i 14.08.2024, wtorek i środa, godz. 11.00-14.00, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych – ProNatura, ul. Petersona 22

Puścić z dymem – czy tylko o to chodzi? Z wizytą w bydgoskiej spalarni odpadów

Przeciętny Polak produkuje 400 kg odpadów rocznie – to kolosalna ilość, dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej z nich posegregować i poddać procesowi recyklingu. Wciąż jednak zbyt wiele trafia do zwykłych kontenerów z odpadami zmieszanymi,które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Z odpadów rozkładających się na składowiskach unosi się metan potęgujący efekt cieplarniany. Zagrożeniem są też niebezpieczne substancje (np. rtęć, substancje żrące, farby, oleje, leki), które wyrzucane przez mieszkańców trafiają na składowiska, choć nie powinny.

Aby zmniejszyć ilość składowanych odpadów, na terenie bydgoskiego Parku Przemysłowego utworzono Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, czyli spalarnię, zarządzaną przez spółkę ProNatura. To tak naprawdę nowoczesna, ekologiczna elektrociepłownia, w której w temperaturze 850oC w ciągu roku przekształca się w energię 180 tysięcy ton odpadów z regionu bydgosko-toruńskiego! Dzięki temu zyskujemy 54 tysiące MWh prądu elektrycznego oraz  778 tysięcy GJ ciepła – te ilości mogą zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i prąd elektryczny dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Bydgoszczy.

Po tym wyjątkowym miejscu oprowadzą nas pracownicy ProNatury – zobaczcie ekologię na własne oczy!

 

Letnia Akademia Recyklingu w Bibliotece / Fot. B.Witkowski / UMB

 

21.08.2024, środa, godz. 11.00-14.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

22.08.2024, czwartek, godz. 11.00-14.00, Biblioteka Śródmieście, ul. Dworcowa 49

Tylko syczą i kumkają? Co naprawdę wiesz o gadach i płazach? Miniwykład i warsztaty recyklingowe

Poznajcie gady i płazy – najmniej liczne w Polsce gromady kręgowców. Czym się od siebie różnią? Dlaczego tak rzadko je spotykamy? A może po prostu ich nie zauważamy? Co sprawia, że tak mało o nich wiemy? Hasło płazy u młodszych wzbudza wielkie zdziwienie i z niczym się nie kojarzy, a większość z nich gady łączy z… dinozaurami, więc kierując się wyglądem tamtych jako współczesne wymienią jaszczurki i będzie to dobry strzał. Żółwie również wyglądają nieco archaicznie, ale co począć z takimi wężami? O różnych  problemach z tymi nietypowymi zwierzętami opowie Magdalena Węglarz – edukatorka przyrodnicza z bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Natomiast podczas części warsztatowej zbudujemy recyklingowe makiety parku ze stawem, pełnym skocznych żab i wodnej roślinności.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz