Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Ziemi i zorganizowania akcji sprzątania w Bydgoszczy. Zadbajmy o nasze najbliższe otoczenie.

Jak co roku kwiecień to dla nas czas intensywnego sprzątania. Okazją jest Międzynarodowy Dzień Ziemi – święto, które obchodzimy 22 kwietnia i które łączy mieszkańców globu we wspólnej trosce o dobro naszej planety.

Zgodnie z informacją przekazaną na oficjalnej, międzynarodowej stronie akcji, tegorocznym hasłem jest: „Planeta kontra tworzywa sztuczne„. Wyjaśnienie brzmi: „Z okazji Dnia Ziemi w 2024 r., który przypada 22 kwietnia, EARHDAY.ORG niezachwianie dąży do wyeliminowania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety, żądając zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r.”.

Realizację powyższego, ambitnego celu, możemy wesprzeć codziennymi, dobrymi nawykami. Segregujmy poprawnie odpady, by możliwie najwięcej zostało poddanych procesowi recyklingu. Zamiast tzw. „foliówek” wybierajmy torby wielorazowe, ograniczajmy przedmioty jednorazowe i unikajmy plastiku – kupujmy odpowiedzialnie i zwracajmy uwagę na opakowania.

Akcje sprzątania to także wyraz naszego ekologicznego zaangażowania, które przynoszą natychmiastowe efekty. Dlatego zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy do udziału w kwietniowych obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi w ramach „Podejmij Wyzwanie”. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

Placówki oświatowe mogą zgłaszać swój udział w akcji poprzez przesłanie specjalnych zgłoszeń. Więcej informacji dostępnych tutaj. Przypominamy, że bydgoskie szkoły i przedszkola za udział w akcji otrzymują dodatkowe punkty zaliczające się do całorocznej klasyfikacji działań o tematyce ekologicznej. Najlepsze placówki powalczą o tytuł EKOszkoły i EKOprzedszkola oraz otrzymają nagrody na koniec roku szkolnego.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 

20 kwietnia br. na placu przed Politechniką Bydgoską odbędzie się ekologiczny piknik pn. „Bydgoszcz na Dzień Ziemi”. Zapraszamy szczególnie najmłodszych do udziału w wydarzeniu.

W programie ekologiczne zabawy, podczas których w przyjemnej i łatwo przyswajalnej formie przekażemy najważniejsze informacje o segregowaniu odpadów i ich przetwarzaniu, recyklingu, idei zero waste oraz innych, wartościowych ekowskazówkach. Zdobytą wiedzę najmłodsi wraz z opiekunami będą mogli utrwalić podczas zaplanowanych gier, w których do zdobycia będą ekoupominki.

Ekologiczne spotkanie rozpocznie się w sobotę, 22 kwietnia, o godzinie 10.00. Zapraszamy!

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz