Noga z gazu – wiosna budzi się do życia

Aktualnie obserwujemy w Bydgoszczy  jeże, które właśnie budzą się z zimowego snu. To dla nich trudny czas. Cały proces może trwać nawet siedem dni. W tym czasie serce i inne narządy powoli zaczynają funkcjonować w normalnym trybie. W okresie wybudzania jeże mogą zachowywać się nietypowo – krążyć w kółko, nie reagować na sygnały, są też łatwym łupem dla drapieżników i pojazdów.

Jak można pomóc:

– sterty liści i gałęzi w ogrodzie wato pozostawić jeszcze na jakiś czas (nadal mogą tam zimować jeże)

– jeżeli jednak w czasie prac w ogrodzie trafimy na śpiącego jeża, należy go zostawić, nie przykrywać ponownie liśćmi i zgłosić znalezisko np. do WZK

– widząc drapieżnika w pobliżu zaspanego jeża, warto ostrożnie spłoszyć napastnika

– w Bydgoszczy znajdują się miejsca szczególnie lubiane przez jeże i tu – noga z gazu! Szczególnie okolice ul. Nowotoruńskiej i Kieleckiej.

Za dwa tygodnie do życia zaczną budzić się żaby. To już 9 rok w którym m.in. na ul. Łęgnowskiej pojawiają się zabezpieczana płotkami herpetologicznymi, a chronione gatunki żab są przenoszone w bezpieczny sposób do pobliskiego zbiornika wodnego.

fot. Barbara Szulc
ochrona płazów
Bydgoszcz

Na naturalnych szlakach migracji zwierząt, które przecinają się z jezdniami Miasto Bydgoszcz ustawia znaki drogowe, które mają przypominać o ostrożnej jeździe w miejscach, które szczególnie polubiły jeże, wiewiórki, płazy i inne dzikie zwierzęta.

Jeśli widzisz ranne zwierzę – reaguj. Jeśli masz bezpłatną aplikację Dbamy o Bydgoszcz (więcej TUTAJ) zgłoś lokalizację i dołącz zdjęcie. Możesz również wykonać telefon do Wydziału Zarządzania Kryzysowego tel: 52 58 59 888 lub poinformuj Azyl dla jeży.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz