Powstał pierwszy ekomural

Na ścianie szczytowej jednego z wieżowców przy ul. Nowowiejskiego pojawił się pierwszy w Bydgoszczy ekomural. Namalowany został farbą antysmogową, która redukuje ilość trujących substancji w powietrzu. Autorem muralu jest Marcin Czaja z Krakowa.

Ekomural pojawił się na ścianie szczytowej wieżowca przy ul. Nowowiejskiego 1. Powierzchnię udostępniła Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani. Marcin Czaja, autor ekomuralu, odebrał (8.10) nagrodę z rąk prezesa firmy Onlybio.life, która zwycięzcy konkursu oferowała 5 tysięcy złotych. Pieniądze na wykonanie tego sporego muralu dało Miasto.

–  Bardzo się cieszę, że w Bydgoszczy powstał ekomural. Mam nadzieję, że to dopiero jeden z wielu tego typu ekologicznych projektów – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

Dlaczego EKOmural?

Mural powstał przy użyciu ekologicznych farb o pozytywnym wpływie na otoczenie – oczyszczających powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych (na bazie fotokatalitycznych farb mineralnych). Jeden metr kwadratowy farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. (11,8 m x 34,2 m); to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa.

O projekcie

Motywem przewodnim, a zarazem tytułem projektu jest „Źródło”, które bijąc spod ziemi zasila energię życiową zwierząt, roślin oraz ludzi. Woda, jako zasób naturalny, jest zasobem niezbyt docenianym w dobie katastrofy klimatycznej. Autor w swojej pracy chciał zwrócić uwagę na ten istotny aspekt rozwijania świadomości ekologicznej. Zależało mu na tym, aby zdobycze technologiczne związane z odnawialnymi źródłami energii (ogniwa fotowoltaiczne i wiatraki) były wplecione w otaczającą je roślinność, pokazując synergię technologii i natury w dbaniu o środowisko naturalne. Umieszczona u dołu wypoczywająca rodzina ma zwrócić uwagę na kwestię troski o dobrostan przyszłego pokolenia.

Autor starał się, aby paleta kolorystyczna była możliwie jak najjaśniejsza i optymistyczna. Stąd zastosowanie ciepłej tonacji oraz zróżnicowanych zieleni.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz