Czym jest styropian? I czy nadaje się do recyklingu? Niektóre gminy nakazują wyrzucać go do plastiku, inne do odpadów zmieszanych. Jak jest naprawdę?
Styropian to ekspandowany polistyren (w skrócie EPS), który powstaje w wyniku wtłoczenia powietrza w granulki polistyrenu. Dzięki temu styropian jest lekki, dobrze izoluje ciepło i wilgoć. Jest także tani w produkcji, co z jednej strony jest korzystne dla stosujących go firm, ale z drugiej strony jest niekorzystne dla recyklerów.
Kupujesz mięso na styropianowej tacce, jedzenie na wynos albo nowy telewizor zabezpieczony styropianem i co dalej?
Duży styropian opakowaniowy można przywieźć do PSZOK lub wystawić w dniu wywozu odpadów wielkogabarytowych.
Czyste opakowania styropianowe np. po mięsie wrzucamy do żółtego pojemnika.
Brudne styropianowe opakowania po jedzeniu na wynos, zanieczyszczone resztkami jedzenia, wrzucajmy do pojemnika czarnego na odpady zmieszane. Na co dzień warto unikać takich opakowań bo nie każde z nich nadaje się w ogóle do kontaktu z żywnością.
Styropian ociepleniowy (budowlany) nie jest odpadem komunalnym. Dlatego nie odbieramy go nawet w PSZOK. Jeśli planujesz ocieplenie budynku koniecznie podpisz umowę z firmą na odbiór tego rodzaju odpadu.
A jak wygląda recykling styropianu?
Najpierw sortuje się go na klasy i kolory. Następnie spuszcza powietrze i prasuje. Z jednego tira pełnego styropianu powstaje jedna paleta sprasowanego materiału. Sprasowany styropian przetapia się na granulat, z którego wytwarzane są nowe przedmioty i opakowania m.in. wieszaki, doniczki i inne opakowania.
Gdzie wrzucić odpad? Sprawdź TUTAJ.