Ruszył Bydgoski Włącznik Antysmogowy – dołącz do zespołu

Jednym z głównych zadań projektu jest praca pięciu grup antysmogowych na osiedlach, których problem dotyczy najbardziej – Stary Fordon, Śródmieście, Miedzyń, Osowa Góra i Okole. Przy wsparciu ekspertów grupy zajmą się analizą sytuacji smogowej na osiedlach i opracują narzędzia, które odpowiedzą na problemową sytuację na danym osiedlu. W jednym miejscu będą to celowe działania informacyjno-edukacyjne, w innym nasadzenia zieleni na ruchliwej ulicy, gdzieś indziej montaż dodatkowych czujników jakości powietrza czy działania edukacyjne w szkołach.

Każda grupa otrzyma środki na wdrożenie planu działań w 2022 i 2023, a liderzy grup będą mieli możliwość wstąpienia do Miejskiego Zespołu Antysmogowego (którego powstanie również jest częścią projektu).

Jak dołączyć do zespołu?

Zainteresowanie wystarczy zgłosić przez formularz dostępny TUTAJ.

Cele projektu Bydgoski Włacznik Antysmogowy to m.in.:

  • stworzenie bazy informacji o stanie powietrza w Bydgoszcz
  • instalacja  40 niskokosztowych czujników zanieczyszczenia powietrza.
  • działania informacyjno-edukacyjne
  • powołanie Miejskiego Zespołu Antysmogowego

Warto wiedzieć:

W Bydgoszczy głównym źródłem smogu są piece na paliwa stałe. Około 60% niskiej emisji pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5 i rakotwórczym benzo(a)pirenem pochodzi właśnie z przydomowych palenisk, których w Bydgoszczy jest jeszcze ponad 20 tys. Rocznie likwidowanych jest ponad 400 pieców.

W sierpniu tego roku została zaostrzona obowiązująca uchwała antysmogowa. W dużych miastach województwa kujawsko-pomorskiego oraz w uzdrowiska nie można już instalować pieców na paliwa stałe tam, gdzie w ulicy znajduje się sieć ciepłownicza lub gazowa. Wszystkie piece bezklasowe, tzw. kopciuchu muszą zostać zlikwidowane do końca 2023 roku, natomiast piece klasy 3 i 4 do końca 2027 roku.

Miasto Bydgoszcz prowadzi obecnie 2 punkty doradczo-konsultacyjne dla mieszkańców Bydgoszczy, którzy muszą zlikwidować przestarzałe piece i kotły na paliwa stałe. Ekologiczni doradcy czekają na mieszkańców w punktach na Miedzyniu, przy ulicy Pijarów 4, we wtorki i czwartki od 16 do 19:30, oraz w Śródmieściu przy ul. Gdańskiej 5, w poniedziałki i środy od 16:00 do 19:30. Telefonicznie można umówić wizytę domową. Punkty zostały uruchomione w ramach projektu “Czy wiesz czym oddychasz?” Life Mapping Air/PL. Więcej informacji TUTAJ.

Projekt jest finansowany z Funduszu Regionalnego – Aktywni Obywatel i realizowany przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju, Miasto Bydgoszcz, Bydgoski Alarm Smogowy i Stowarzyszenie Otwarta Sieć Rzeczy.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz