#Segreguj dobrze dla siebie, bliskich i środowiska

Bydgoszczanie są w czołówce miast, które osiągają dobre wyniki poziomu recyklingu odpadów.

Nie możemy na tym poprzestać. Z odpadów powinniśmy odzyskać jak najwięcej surowców. Jaki to ma sens? Wyjaśniają same odpady, którym tym razem oddajemy głos. Papier toaletowy, szklana butelka, karton po mleku to sympatyczni bohaterowie, którzy podkreślają jak wiele mogą zmienić odpady, które trafią do właściwego pojemnika.

Jak segregujemy – mocne strony

Mieszkańcy miasta coraz lepiej segregują – z roku na rok stosunek ilości odpadów zmieszanych do segregowanych systematycznie się zmniejsza.

Najlepiej segregujemy szkło (chociaż jest problem z workami), nieco gorzej papier, metale i tworzywa sztuczne. W pojemnikach na śmieci zmieszane (resztkowe) nadal znajdują się  cenne surowce jak odpady bio czy tworzywa. Trzeba pamiętać, że segregacja odpadów to nie tylko pojemniki kolorowe, ale również czarne.

Słabe strony

Nadal jednym z największych problemów jest trudność w odpowiedniej segregacji bioodpadów – zbyt dużo znajduje się ich w zmieszanych odpadach, często wyrzucane są w workach co powoduje dużo zanieczyszczeń.

Duży problem stanowią opony, które podrzucane są pod wiaty śmietnikowe – opony nie są odpadami wielkogabarytowymi! można je bezpłatnie oddać do PSZOK. Nie można zostawiać ich pod wiatami czy na ulicach.

Bez pracy zbiorowej tj. segregacji u źródła i jak najlepszych instalacji nie da się uzyskać wymaganych ustawowo poziomów recyklingu. tylko razem możemy dać radę i nie płacić kar.

Dzięki dobrej segregacji redukujemy zanieczyszczenia, wykorzystujemy maksymalnie surowce, których zaczyna brakować. To bardzo ważne by używać ich mądrze. Ma to znaczenie zarówno dla nas jaki i naszych dzieci i przyszłych pokoleń.

W ramach kampanii #SegregujDobrze Miasto Bydgoszcz organizuje warsztaty recyklingowe wspólnie z Biblioteką Główną. Na przystankach autobusowych można odnaleźć bohaterów kampanii, którzy przygotowali dla mieszkańców wyjątkowy przekaz. Materiały dedykowane #SegregujDobrze będą do znalezienia również w internecie i na miejskich stronach.

Nie wiesz gdzie wyrzucić odpad? Sprawdź w wyszukiwarce TUTAJ.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz