Sezon na jeże w ogrodzie

Jeże przesypiają okres od października do końca zimy. Co kilka tygodni wybudzają się na kilka godzin. Jeże i inne zwierzaki mogą znaleźć schronienie w naszym ogrodzie. Przydomowe ogródki, działki rekreacyjne to bezpieczne i stabilne schronienie.

Co możemy zrobić dla jeży jesienią?

1. Warto zostawić w ogrodzie dużą stertę suchych liści (przynajmniej do wysokości kolana) przykrytych gałęziami.

 

 

 

 

 

2. Jeżeli w ogrodzie od dłuższego czasu zalegają niezgrabione liście, jeżeli możesz, zostaw je. Bardzo prawdopodobne, że pod spodem już zadomowił się kolczasty zwierz.

3. W czasie jesiennych porządków, bądź ostrożny.

Trafiłeś na chore lub ranne zwierzę?

Jeśli widzisz ranne zwierzę – reaguj. Jeśli masz bezpłatną aplikację Dbamy o Bydgoszcz (więcej TUTAJ) zgłoś lokalizację i dołącz zdjęcie. Możesz również wykonać telefon do Wydziału Zarządzania Kryzysowego tel: 52 58 59 888 lub poinformuj Azyl dla jeży.

Patrz na znaki

Przy współpracy ze stowarzyszeniami dbającymi o środowisko w Myślęcinku i na Flisach zdecydowaliśmy się ustawić dodatkowe oznakowanie, gdzie występują naturalne szlaki migracji zwierząt. Warto w takich miejscach szczególnie zwolnić. Oznakowanie ustawiliśmy na kilku ulicach w sąsiedztwie terenów parkowych, które zamieszkują między innymi jeże, wiewiórki i sarny. W przypadku kolizji z samochodami zwierzęta najczęściej giną. Ryzyko kolizji znacznie spada jeśli kierowcy poruszają się z ograniczoną prędkością i zachowują w takich miejscach większą ostrożność. Dlatego w kilku punktach ZDMiKP ustawił dodatkowe znaki ostrzegawcze.

Na Mińskiej na wysokości parku nad Kanałem Bydgoskim znaki ostrzegają o jeżach i wiewiórkach. Ul. Zamczysko pomiędzy Gdańską i Armii Krajowej to naturalny szlak migracji dla jeży. Ten gatunek zwierząt oraz sarny często przekraczają też Gdańską na wysokości ogrodu botanicznego. Ustawienie nowego oznakowania zostało skonsultowane między innymi z pracownikami Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Azyl dla Jeży”.

W parkach jeże mile widziane
W naszym mieście, podczas jesiennych porządków w parkach i na skwerach nie zapominamy o jeżach. Tam, gdzie rosną krzewy pozostawiamy liście, by stały się bezpiecznym miejscem dla zwierząt.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz