Światowy Dzień Roweru – 3 czerwca

Świętujcie razem z nami i postawcie na ekologiczny transport. Jazda na rowerze to korzyść dla Waszego zdrowia, portfela i Planety. Wspólnie walczymy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Światowy Dzień Roweru ustanowiony został 03.06.2018 r. dzięki rezolucji ONZ.  Jednym z jego inicjatorów, był polski socjolog, prof. Leszek Sibilski, wykładowca Montgomery College w Stanach Zjednoczonych. Stanowisko Organizacji Narodów Zjednoczonych jest jasne – rower to ekonomiczny i przyjazny dla środowiska środek transportu.

Miasto Bydgoszcz od lat promuje jazdę na dwóch kółkach w całej Polsce. Już po raz czwarty walczymy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do poprzedniej edycji zabawy zgłosiły się aż 53 miasta z całego kraju. W latach 2019-2021 niepokonana okazała się Nowa Sól. Czy Bydgoszczy uda się sięgnąć po trofeum? Wspólnie możemy wykręcić zwycięstwo. Wystarczy, że pobierzecie aplikację Aktywne Miasta, wsiądziecie na rower i każdego dnia dołożycie swoje kilometry do miejskiej cegiełki.

Jak to jest z rowerzystami na świecie? Miastem, które słynie z dużej ilości rowerów, jest Amsterdam, stolica Holandii. Rowerem jeździ tam każdy – uczniowie do szkoły i elegancko ubrani dyrektorzy do pracy. Jazda na rowerze stała się  częścią tutejszego stylu życia – w zgodzie z naturą i bez ulicznych korków.

Polacy również pokochali rowery. Z roku na rok kupujemy ich coraz więcej. Korzystamy również z dostępnych w wielu miastach stacji rowerowych, gdzie za niewielką opłatą możemy szybko przemieszczać się po mieście. W roku 2019 aż 38%  z nas wskazało jazdę na rowerze jako ulubioną formę aktywności fizycznej.

Co powoduje, że coraz chętniej wybieramy rower na rzecz samochodu? Po pierwsze, drastycznie rosnące ceny paliwa. Jazda samochodem stała się skrajnie nieekonomiczna. Inną przyczyną jest rosnąca świadomość ekologiczna Polek i Polaków. Zdajemy sobie sprawę, jaki wpływ na środowisko maja spaliny wydostające się z układu wydechowego. Na początku pandemii COVID-19 ruch samochodowy drastycznie zmalał. Wtedy też  mieszkańcy wielu miast po raz pierwszy od wielu lat zobaczyli błękitne niebo, bez smogu.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz