Światowy Dzień Wody 2023

„Przyspieszenie zmian” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody. Nawiązuje do pogłębiającego się problemu miliardów ludzi na całym świecie, który dotyczy braku dostępu do źródła czystej wody oraz systemów wodno-kanalizacyjnych i sanitarnych. Stąd wystosowana motywacja, by wszelkie zmiany dotyczące wpływania na jakość wody i jej dostępność objęły każdego mieszkańca naszej planety. I by były to kroki podejmowane niezwłocznie i regularnie.

Dlatego, jak podpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy:

Co należy zrobić? Podstawą skutecznej ochrony zasobów wodnych są właściwe i skoordynowane działania adaptacyjne podejmowane na różnych szczeblach – od krajowych po regionalne. Muszą być one dostosowane do potrzeb danego miejsca – inne działania należy proponować w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, w którym znajduje się Polska, gdzie w dużej mierze możemy skupić się na budowie retencji, a inne w społeczeństwach północnoafrykańskich lub środkowej i południowo-wschodniej Azji. Niezwykłe istotne są również postawy i aktywności obywatelskie. To one są motorem zmian w skali globalnej. Działajmy! Oszczędzajmy wodę!

O tym, jak ważna jest woda dla każdego z nas i dla naszego organizmu, pokazują także bardzo konkretnie liczby. Dziennie z organizmu tracimy około 2,5 litra wody. Nerki nieustannie filtrują krew i produkują około 1,4 litra moczu na dobę, z potem tracimy około 0,5 litra wody, z wydychanym powietrzem – około  0,4 litra, z kałem – około 0,2 litra. Dlatego, aby być zdrowym, człowiek powinien 2,5 litra (10 szklanek) wody dostarczyć organizmowi w posiłkach i napojach.

„Woda bydgoska” prosto z kranu?

Woda Bydgoska to woda średnio zmineralizowana. Badana jest ponad 250 razy w miesiącu w 202 punktach w mieście. Jest zatem absolutnie bezpieczna dla zdrowia. Zawiera wszystkie najcenniejsze dla zdrowia minerały:

Wapń (Ca2+)– to pierwiastek budulcowy, reguluje  prawidłowe ciśnienie krwi, przewodnictwo nerwowe i inne procesy fizjologiczne. Gdy  tego pierwiastka brak we krwi organizm pobiera go sobie z kości.

Magnez (Mg2+)– utrzymuje ciśnienie osmotyczne krwi i innych tkanek,  jest składnikiem kości (50%), mięśni szkieletowych (25%), narządów o dużej aktywności metabolicznej jak: serce, wątroba, przewód pokarmowy i uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym.

Potas (K+)– utrzymuje prawidłową pobudliwość nerwów i mięśni. Niedobór tego minerału u człowieka powoduje: osłabienie organizmu, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego, osłabienie mięśni szkieletowych. Jego zawartość w wodzie nie jest limitowana

Żelazo (Fe2+) – odpowiada za utrzymanie prawidłowego procesu transportu tlenu w organizmie oraz jest kluczowym składnikiem enzymów. Niedobór żelaza może powodować zadyszkę, zawroty głowy, szybsze bicie serca.

Sód (Na+) – reguluje objętość wody w organizmie i chroni nas przed odwodnieniem, odpowiada za stan napięcia mięśni gładkich, szkieletowych i serca orz pobudza enzymy do pracy.

Człowiek odczuwa pragnienie, gdy z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele straci 1% wody. Woda zdatna do picia na świecie stanowi 1% – dlatego doceń wodę!

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz