Wybraliśmy Ekoszkołę i Ekoprzedszkole – lista nagrodzonych

Każdego roku w czerwcu Miasto Bydgoszcz podsumowuje działania i projekty ekologiczne prowadzone w szkołach i przedszkolach. Po rocznej przerwie znów się spotykamy by nagrodzić najlepszych. Przez cały rok szkolny dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli biorą udział w akcjach i konkursach, które organizujemy. Są to m.in. zbiórka nakrętek
i baterii, Sprzątanie Świata, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Bydgoska EkoAkademia, Leśna Skrzynia Skarbów, Czy to SmoK, czy SmoG? i Bydgoski Grant Ekologiczny.

W efekcie nagradzamy najbardziej aktywne placówki w każdym z działań oraz prowadzimy łączną klasyfikację, biorąc pod uwagę całokształt aktywności. Po raz pierwszy najlepsi z najlepszych otrzymają tytuł Ekoszkoły i Ekoprzedszkola. 

Zaangażowanie placówek w zieloną edukację najmłodszych Bydgoszczan było bardzo duże. Mimo zdalnej nauki i wielu trudności w naszych akcjach uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy dzieci. Na finał sprzątania świata wydaliśmy 2 tysiące worków i 16 tysięcy rękawic. Akcja zgromadziła blisko 4,5 tysiąca uczestników.

Pomimo częściowych ograniczeń 11 tysięcy uczniów włączyło się w działania w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi 2021. Wielu uczniów zmuszonych było działać z domów wyzwalając duże pokłady kreatywności. W ramach akcji odbyły się rodzinne wyjścia na sprzątanie, wyprawy z aparatem fotograficznym, sadzenie roślin, zajęcia zdalne, warsztaty. Powstawały także ciekawe filmy i prezentacje.

Wspólnie zebraliśmy 7 ton baterii.

Mimo ograniczeń w szkołach i przedszkolach udało się zebrać 16 ton nakrętek. Dochód ze sprzedaży trafia na leczenie i rehabilitację Bartka Gałczyńskiego z  Bydgoszczy. Ze względu na długi czas nauki zdalnej i ilość zebranych nakrętek, zdecydowano o wydłużeniu zbiórki dla Bartka na kolejny rok szkolny.

Każda wyróżniona i nagrodzona szkoła otrzymuje nagrodę pieniężną. Dodatkowo w tym roku Ikea Bydgoszcz przygotowała dla najbardziej aktywnych placówek stacje do segregacji odpadów.

W ogólnej klasyfikacji 1. miejsce i tytuł  EKOPRZEDSZKOLE 2021 otrzymało Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”. Pierwsze miejsce i tytuł EKOSZKOŁY 2021 otrzymała Szkoła Podstawowa nr 56 im. Arkadego Fiedlera z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy.

Nagrody specjalne  otrzymały: Zespół  Szkół nr 6 w Bydgoszczy – za szczególne zaangażowanie w EkoAkademię, Zespół Szkół Budowlanych za zapewnienie szkole miejsce w czołówce najbardziej ekologicznych szkół w Polsce za sprawą konkursu Ekobohaterzy oraz Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – za szczególne zaangażowanie w działania ekologiczne w roku szkolnym 2020/2021.

Serdecznie gratulujemy! Poniżej znajdują się pełne listy laureatów.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz