Wzorcowe projekty z Bydgoszczy

Bydgoszcz znalazła się w gronie najbardziej aktywnych beneficjentów unijnych programów międzynarodowych. Właśnie ukazała się publikacja „15 lat programów Interreg w Polsce” wydana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Album prezentuje najlepsze przedsięwzięcia z takich dziedzin jak: kultura, edukacja, środowisko, turystyka czy innowacyjne rozwiązania. Jest to również źródło wiedzy o 12 programach Interreg z udziałem polskich i zagranicznych partnerów. Wśród nich – Bydgoszcz i projekt REURIS: „Rewitalizacja miejskich przestrzeni nadrzecznych” (2008-2012) informacja o projekcie jest tutaj.

Natomiast projekt Forget Heritage: „Innowacyjne, zrównoważone i replikowane modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego”, a konkretnie nasz bydgoski FabLab /makerspace, czyli Pracownia przy ul. Jezuickiej 22 zagościł w urodzinowym interregowym filmie powstałym z inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zapraszamy do lektury (cały album jest TUTAJ) jak również do obejrzenia filmu o pięciu wybranych projektach z programów Interreg z udziałem partnerów z Polski – link do filmu jest TUTAJ. Pokazuje on pełne pasji historie osób, które bezpośrednio korzystają z efektów projektów lub uczestniczyły w ich realizacji. W filmie mamy kawałek serca bydgoskiej Pracowni (prezes Pracowni: Konrad Kamiński, w filmie: Jakub Czaplicki, współtwórca przedsięwzięcia), która w pandemii nadal organizuje warsztaty, tylko w formule indywidualnej. Obecnie w ofercie są świąteczne warsztaty fotograficzne.

fot. Kaja Szatkowska

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz