Zimowe EkoDeko w grudniu – program

Czysta Bydgoszcz wspólnie z WiMBP w Bydgoszczy zapraszają na zimową odsłonę warsztatów recyklingowych dla dzieci i dorosłych. Zajęcia są bezpłatne. Realizowane w ramach kompanii edukacyjnej #SegregujDobrze.

Program spotkań w grudniu:

2.12.2023, sobota, godz. 11.00-12.30, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Filcowe skarpety – familijne warsztaty recyklingowe

Wielkie, kolorowe, wiszące na kominku – kto z nas nie widział uroczych świątecznych skarpet w amerykańskich filmach! A czy wiecie, że zwyczaj ich wieszania wcale nie pochodzi z USA, ale z… Włoch? Legenda głosi, że święty Mikołaj postanowił w sekrecie obdarować trzy ubogie dziewczynki złotymi monetami. Żeby nie zobaczyły go podczas zakradania się do domu, wrzucił pieniążki przez komin. Błyszczące krążki wpadły prosto do mokrych pończoch rozwieszonych przy ogniu do wyschnięcia. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo, ale zwyczaj umieszczania drobnych upominków w coraz większych skarpetach pozostał do dzisiaj. Podczas warsztatów pomożemy szczęściu i z kawałków filcu oraz skrawków tkanin wyczarujmy pięknie, niepowtarzalne i baaardzo pojemne gwiazdkowe skarpety. Ale pamiętajcie – nie każdy może liczyć na miłą mikołajkową niespodziankę – niegrzeczne dzieci zamiast prezentów znajdują o poranku w swojej pończosze… bryłkę węgla!

Zajęcia dla rodzin z dziećmi (od 5 lat), liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na ZAPISY:

+48 512 806 564

 

6.12.2023, środa, godz. 9.00-10.30 i 12.00-13.30, Barka Lemara, ul. Spichlerna 1 (nabrzeże Brdy)

Makulaturowe choinki w kubeczku – warsztaty dla grup zorganizowanych

Zagrajmy w skojarzenia. Święta? Choinka! Tak, to właśnie iglaste drzewko kojarzy się nam najbardziej z Gwiazdką. Ma być wielka, zielona, pachnąca i… każdy by chciał, żeby stanęła właśnie w jego pokoju. Jeśli jednak jesteście ekologiczni i nie chcecie wycinać tylu drzew, albo po prostu ogranicza Was metraż, postawcie na naszą wersję bożonarodzeniowego evergreena – choinkę z… makulatury. Trochę tektury, karty z zaczytanych książek, znaleziony w parku patyk lub rolka po papierowym ręczniku, niepotrzebny kubeczek. Niby nic, a powstanie z tego modna i – co najważniejsze – recyklingowa świąteczna ozdoba.

Zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych (5-12 lat) – wyłącznie na ZAPISY:

+48 512 806 564

6.12.2023, środa, godz. 16.00-17.30, Barka Lemara, ul. Spichlerna 1 (nabrzeże Brdy)

Magiczny urok zimy jak list zamknięty w butelce – warsztaty międzypokoleniowe

Już nie możemy doczekać się zimy! Gorąca herbata rozgrzewająca zmarznięte dłonie, ciepły koc i dobra książka… Kto nie marzy o takich wieczorach, kiedy na zewnątrz biało, cicho, a śnieżny puch otula dachy i parapety domów. Jeszcze milej będzie, jeśli we wnętrzu pojawią się stylowe akcenty, nawiązujące do aury za oknem. Co jednak zrobić, jeśli budżet nas ogranicza, zwłaszcza w okresie przedświątecznym? Odrobina fantazji i szczypta blasku  – tylko tyle potrzebujesz, żeby stworzyć na zwykłej butelce skąpany w śniegu zimowy pejzaż, magicznie podświetlony od środka.

Liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na ZAPISY: +48 512 806 564

 

9.12.2023, sobota, godz. 11.00-13.30, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Świąteczne kartkowanie – familijne warsztaty recyklingowe

Skąd się wziął zwyczaj wysyłania świątecznych życzeń? Czy zawsze był związany z Gwiazdką? I kto stworzył pierwszą “prawdziwą” kartkę bożonarodzeniową? Na te i wiele innych pytań dotyczących tego wspaniałego, ale coraz rzadziej kultywowanego zwyczaju, znajdziecie odpowiedzi podczas naszych warsztatów recyklingowych. Pamiętajcie – nie tylko pamięć się liczy! Samodzielnie wykonany karnecik okolicznościowy ucieszy naszych bliskich znacznie bardziej niż wielokrotnie skopiowany SMS! Kto wie – może nawet trafi do galerii na babcinej ścianie?

Zajęcia dla rodzin z dziećmi (od 5 lat), liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na ZAPISY:

+48 512 806 564

 

13.12.2023, środa, godz. 15.00-16.30, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Zapakuj Święta – warsztaty recyklingowe

Coraz bliżej święta! Pod choinką znajdą się prezenty dla małych i dużych. Aby zapakować ogromne ilości gwiazdkowych podarunków, corocznie wydajemy krocie na torebki, pudełka i tutki. Czy można to zrobić taniej i… bardziej ekologicznie? Da się! Zapraszamy na warsztaty, podczas których własnoręcznie wykonamy opakowania na prezenty. Będą ozdobne, recyklingowe i… dużo lepsze od kupionych w sklepie, bo zrobione z sercem!

Zajęcia dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na ZAPISY:

+48 512 806 564

 

16.12.2023, sobota, godz. 11.00-13.30, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Gwiazdkowy book folding, czyli świąteczna scenka jak z powieści Dickensa – familijne warsztaty recyklingowe

Stwórz wyjątkową dekorację ze starej książki! Daj drugie życie zaczytanym tomom! Trochę zaginania, odrobina wycinania i voilà! Piękna scenka, jak wyjęta z powieści Dickensa w wyjątkowy sposób ozdobi Twój dom na święta. Zapraszamy na warsztaty z book foldingu – nietypowej wersji origami. Zobaczycie, że upcyklingować można nawet makulaturę!

Zajęcia dla rodzin z dziećmi (od 5 lat), liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na ZAPISY:

+48 512 806 564

Serdecznie zapraszamy!

 

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz