Bydgoski ekoCertyfikat – pierwsza gala, która wyróżniła zielonych liderów miasta

W środę, 17 grudnia 2025 roku, w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród I edycji Konkursu „Bydgoski ekoCertyfikat”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli bydgoskich firm, instytucji, samorządu oraz ekspertów ds. ochrony środowiska. Stało się ono ważnym momentem podsumowania lokalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ekologicznych innowacji.

Konkurs realizowany był przez Miasto Bydgoszcz w ramach projektu „Rozbudowa sieci miejskich PSZOK na terenie Bydgoszczy”. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027. Jej celem było nie tylko nagrodzenie najlepszych, ale także promocja odpowiedzialnych postaw w lokalnym biznesie.

Ekologia jako standard nowoczesnego biznesu

Oficjalną część gali otworzyło powitanie gości i przedstawienie idei konkursu, który promuje firmy wdrażające rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Podkreślono znaczenie współpracy samorządu i przedsiębiorców w budowaniu ekologicznej przyszłości miasta.

Wystąpienie Zastępczyni Prezydenta Miasta Bydgoszczy Anny Zofii Mackiewicz zwróciło uwagę na rolę odpowiedzialności środowiskowej jako jednego z filarów rozwoju Bydgoszczy. Przypomniano także lokalne działania proekologiczne, programy edukacyjne oraz znaczenie konkursu w wyznaczaniu standardów dla firm i instytucji.

Kapituła Konkursowa oceniała zgłoszenia w trzech kategoriach: małe, średnie i duże firmy. Pod uwagę brano m.in. organizację systemu gospodarowania odpadami, wdrażanie zasad GOZ, efektywność energetyczną, gospodarowanie wodą oraz zaangażowanie pracowników. Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów, a próg certyfikacji wynosił 75 punktów.

Laureaci i inspiracje na przyszłość

Podczas gali nagrodzono przedsiębiorstwa i instytucje wyróżniające się konsekwentnym i innowacyjnym podejściem do ekologii. Najwięcej punktów w kategorii małych firm zdobyła Parafia Rzymskokatolicka św. Wincentego a’Paulo, w kategorii średnich firm – Metalbark Sp. z o.o. Sp. k., a w kategorii dużych firm – Hanplast Sp. z o.o.

Ponadto w gronie laureatów znaleźli się:
- w kategorii Małe przedsiębiorstwa: DARPOL, Muzeum Mydła Kieraszewicz Bujny Sp. k. oraz Eneris Proeco Sp. z o.o. 
- w kategorii Średnie przedsiębiorstwa: Media System Sp. z o.o. oraz PVE Development Sp. z o.o.
- w kategorii Duże przedsiębiorstwa: Ivy Technology Poland Sp. z o.o., POLON-ALFA S.A., Keeeper Sp. z o.o., MMP Neupack Polska Sp. z o.o., Oponeo.pl S.A. oraz FRoSTA Sp. z o.o.
Dodatkowo wyróżnienie wśród małych przedsiębiorstwa otrzymała CREOWNIA Aleksandry Szeremet.

Najlepsze firmy zostały nagrodzone statuetkami i uzyskały prawo do posługiwania się tytułem „Bydgoski ekoCertyfikat” oraz specjalnym znakiem graficznym. Pozostali uczestnicy, którzy spełnili kryteria punktowe, otrzymali certyfikaty, a wszyscy zgłoszeni – pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w konkursie.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert Joanny Kaczmarkiewicz, finalistki programów „The Voice of Poland” i „Must Be The Music”, której towarzyszył pianista i kompozytor Jan Gembala. Muzyczne zakończenie oraz spotkanie przy poczęstunku sprzyjały rozmowom i wymianie doświadczeń.

Pierwsza edycja „Bydgoskiego ekoCertyfikatu” pokazała, że w Bydgoszczy działa wiele podmiotów, dla których ekologia jest integralną częścią strategii rozwoju. Gala stała się nie tylko podsumowaniem konkursu, ale także wyraźnym sygnałem, że zrównoważony rozwój coraz silniej wpisuje się w tożsamość miasta.