Co lubią miejskie pszczoły – wystawa na Moście Staromiejskim

Czym różni się pszczoła miodna od dzikiej pszczoły? Czemu mówimy, że pszczoły są pożyteczne? Jak zaaranżować ogród przyjazny owadom zapylającym? Na Moście Staromiejskim pokazujemy wystawę poświęconą życiu pszczół w mieście.

Wystawa nosi tytuł: „Właściwe zachowania człowieka w stosunku do pszczół”.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z broszurą pt. „Właściwe zachowania człowieka w stosunku do pszczół”. Jest to forma prostego przewodnika dla osób zainteresowanych, jak chronić owady zapylające. Pszczoły towarzyszą człowiekowi od wielu tysięcy lat. Były na Ziemi zanim pojawili się ludzie. Wskutek ogromnej presji człowieka na naszą planetę, dochodzi do sytuacji, że te niezwykle cenne dla przyrody i człowieka zwierzęta mogą przestać istnieć.

W Bydgoszczy stwierdzono występowanie 214 różnych gatunków pszczół, w Polce występuje ich 450-470 (różne źródła podają różne dane). Nasze miasto jest miejscem przyjaznym pszczołom miodnych. Świadczy o tym fakt, że niewielkie pasieki odnajdziemy obecnie nawet na dachach budynków. Pierwsze ule postawiono na dachu Kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Ule pszczele stały się też ważnym miejscem na mapie Ogrodów Botanicznych w Myślęcinku oraz na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

A co my mieszkańcy możemy zrobić? Wzbogaćmy nasze ogrody, balkony i tarasy o rośliny przyjazne dla pszczół. Pomyślmy o stosowaniu gatunków kwitnących od wczesnej wiosny do jesieni. Ograniczmy stosowanie środków ochrony roślin. Zrezygnujmy z jakichkolwiek oprysków w ciągu dnia. Zaakceptujmy niekoszone trawniki lub opóźniajmy ich koszenie, wkrótce zmienią się one w wielogatunkowe zbiorowiska z roślinami przyjaznymi dla zapylaczy. Możemy przygotować poidła dla pszczół i domy dla owadów zapylających. Niewielka sterta suchej trawy, kopiec kamieni lub cegieł, pieniek z nawierconymi otworami – to najprostsze, naturalne sposoby aby pomóc owadom. Możemy też wybudować specjalny domek –  hotel.  Więcej porad i inspiracji znajduje się na wystawie.

1 kg miodu z 4 milionów kwiatów
Skoro pszczoły tak dobrze czują się w naszym mieście, warto poznać je bliżej. Jaką rolę odgrywają w zapylaniu kwiatów, czym różni się pszczoła dająca miód od dzikich pszczół oraz jak te małe stworzenia produkują miód? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziemy na Moście Staromiejskim.

Wystawa opracowana przez pasjonata przyrody Dawida Kilona będzie dostępna do 24 lipca. 

Serdecznie zapraszamy.

Miasto Bydgoszcz włącza się w działania mające na celu ochronę pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających, m.in. poprzez udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Dane projektowe dostępne są pod adresem:

fb: Beepathnet Bydgoszcz

 

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz