Daj odpadom drugą szansę!

Segregacja odpadów – każdy o niej słyszał, ale wciąż zdarzają się wątpliwości. Przypominamy najważniejsze zasady segregacji, bydgoskie wyjątki, co zrobić w razie wątpliwości. W Bydgoszczy działa też system czerwonych kartek, którego zadaniem jest ostrzegać segregujących nieprawidłowo.

Warto pamiętać, że segregacja nie jest celem samym w sobie – celem jest recykling. Z prawidłowo posegregowanego papieru powstaną np. filtry do kawy, opakowania do jajek, klosze oświetleniowe i abażury, izolacja samochodowa. Ze szkła szklane butelki, słoiki, a także kafelki i blaty kuchenne. Z plastiku z kolei plastikowe butelki, opakowania, folie, włókna do produkcji ubrań (polar), meble ogrodowe, ogrodzenia, zabawki, długopisy, ramy okienne z PCV. Natomiast z bioodpadów nawóz.

Uwaga! To, jak segregujemy odpady w domach i mieszkaniach, ma decydujące znaczenie dla powodzenia procesu recyklingu, co finalnie wpłynie na ograniczenie ilości produkowanych śmieci przez każdego z nas. A jest ich naprawdę sporo – aż 86 % odpadów pochodzi z gospodarstw domowych, a jeden człowiek produkuje ich ok. 342 kg rocznie.

Pięć frakcji, pięć kolorów
Metale i tworzywa sztuczne wrzucamy do pojemników żółtych, papier do niebieskich, szkło do zielonych, bioodpady do brązowych, a odpady zmieszane do pojemników szarych/czarnych.

Kiedy wyrzucamy opakowania po żywności, najważniejsze w segregacji jest to, z czego wykonano opakowanie – papier, plastik, folia.  Opakowania szklane po jogurcie, soku, dżemie wrzucamy do pojemnika zielonego, a opakowania plastikowe po tych produktach do pojemnika żółtego. Do pojemnika żółtego wrzucamy też opakowania wielomateriałowe czyli składające się z różnych połączonych trwale materiałów np. kartoniki po napojach lub torebki po budyniu, przyprawach czy kawie, które powleczone są wewnątrz aluminiową folią. A co robimy z kartonem po pizzy albo cieście? Jeśli jest czysty wrzucamy do pojemnika niebieskiego na papier, ale już karton zatłuszczony, mokry i brudny wrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi (szarego/czarnego). Pojemnik zielony przeznaczony jest na szkło, ale tylko opakowaniowe – czyli szklane słoiki i butelki do żywności i kosmetyków.


Inne przedmioty ze szkła takie jak np.: lustra, szyby okienne, szklanki, kieliszki, naczynia żaroodporne, żarówki, produkty ceramiczne, wyroby z porcelany i fajansu, talerze, czy znicze nie powinny trafiać do zielonego pojemnika. Szkło pochodzące z wymienionych wyżej wyrobów ma inny skład chemiczny oraz inną temperaturę przetapiania. Z tego względu jednoczesny recykling  tych odpadów wraz z opakowaniami ze szkła jest niemożliwy. Bioodpady to z kolei kategoria przeznaczona na odpady pochodzenia roślinnego: trawa, liście, ale też obierki po warzywach, skórki po owocach czy fusy po herbacie. Uwaga! Resztki zwierzęce (kości, ości) i pochodzenia zwierzęcego (sery, jogurty, jajka) wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Pamiętajmy też, że ekoodpowiedzialność wymaga od nas podejmowania dodatkowego zaangażowania i wysiłku w segregację. Przykład – jeśli mamy przeterminowany jogurt czy stare przetwory w szklanych słoikach, w pierwszej kolejności wyrzucamy resztki jedzenia (do pojemnika szarego/czarnego), następnie plastikowe opakowanie po jogurcie oraz metalową nakrętkę od słoika do pojemnika żółtego, a pusty szklany słoik do pojemnika zielonego.

Bydgoskie wyjątki
Ogólne zasady segregacji odpadów obejmują obszar całego kraju. Są jednak pewne wyjątki, które pozwalają samorządom decydować o losie poszczególnych odpadów. W Bydgoszczy dotyczy to np. skorupek od jajek, które akurat w naszym mieście powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Dlaczego? Ponieważ kompost z odpadów biodegradowalnych z terenów naszego miasta i gmin przyległych nie może być wytworzony z resztek pochodzenia zwierzęcego.

Czerwone kartki za brak segregacji
Kolejne wnioski nasuwają się po analizie powodów niesegregowania odpadów przez część mieszkańców. Są to m.in. brak nadzoru i kar dla osób, które nie stosują się do ustalonych zasad. W Bydgoszczy działa system czerwonych kartek, które pozostawiane są przez firmę odbierającą odpady w przypadku niewłaściwej segregacji. Odpady z danego, problemowego pojemnika są wówczas odebrane dopiero po czasie, w dniu odbioru odpadów zmieszanych. Konsekwencją takiego działania, jeśli będzie się powtarzać może być podwyższenie opłaty za wywóz odpadów aż trzykrotnie.

Wyszukiwarka odpadów
Nie wiesz gdzie wyrzucić dany odpad? Wystarczy wejść na naszą stronę czystabydgoszcz.pl i wybrać link „wyszukiwarka odpadów” (TUTAJ). Codziennie z mieszkańcami dodajemy do bazy kolejne odpady. Gdy czegoś brakuje, wyślij wiadomość, uzupełnimy brakującą informację.

Jak segregują bydgoszczanie?
Badania wskazały, że mieszkańcy Bydgoszczy wysoko ocenili swoją wiedzę na temat segregacji odpadów (w tym 1/3 uważała, że orientuje się w tej tematyce bardzo dobrze, zaś 3/5 raczej dobrze). W większości badani zadeklarowali również, że wiedzą, jakimi kolorami są oznaczone poszczególne pojemniki lub worki do segregowania (93 %).

Praktyka pokazuje jednak, które odpady sprawiają nam najwięcej kłopotów. Nasz słaby punkt to papier. Najwięcej trudności ankietowani mieli z określeniem koloru pojemników lub worków do segregowania papieru – aż 17 % wskazało go błędnie. Niewłaściwy kolor pojemników na szkło wskazało 15 % badanych, a 14 % źle przypisało kolor do pojemnika na bioodpady. Przy tym aż 31 % badanych mieszkańców uważa, że najtrudniej jest segregować odpady zmieszane, które to też powinny stanowić po prostu pozostałość po dokonaniu segregacji podstawowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.czystabydgoszcz.pl oraz na www.facebook.com/CzystaBydgoszcz
Kontakt do Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi – Wojska Polskiego 65, e-mail: odpady@um.bydgoszcz.pl, tel. 52 58 58 000.

Źródło: www.bydgoszcz.pl

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz