Bydgoskie fontanny
Fontanny uatrakcyjniają krajobraz, łagodzą skutki zanieczyszczenia powietrza tworząc w swoim pobliżu mikroklimat i nasycając powietrze wilgocią. W Bydgoszczy funkcjonują cztery fontanny pływające i pięć stacjonarnych. Te pierwsze znajdują się – po dwie – na Starym Kanale Bydgoskim i na zbiorniku Balaton.
Lokalizacja fontann stacjonarnych:
- Park Kazimierza Wielkiego przy Placu Wolności – fontanna Potop
- Stary Rynek – Dzieci bawiące się z gęsią
- Stary Rynek – dysze mgielne
- Bulwary nad Brdą przy ul. Marcinkowskiego fontanna typu „mokry chodnik”
- Wzgórze Dąbrowskiego
- Skwer im. T.Nowakowskiego
Lokalizacja fontann pływających:
- Stary Kanał Bydgoski na wysokości ul. Kanałowej
- Stary Kanał Bydgoski na wysokości ul. Staroszkolnej
- Zbiornik wodny Balaton
Pozornie proste urządzenia jakimi są fontanny wymagają bieżącej opieki i konserwacji zarówno w sezonie letnim jak i po jego zakończeniu. Sezon letni trwa od kwietnia do października. W tym czasie co kilka dni, zależnie od panujących warunków atmosferycznych, w fontannach stacjonarnych są myte misy i dokonywana jest wymiana wody, gdyż fontanny te pracują w tzw. obiegu zamkniętym. Utrzymanie ich w ruchu to także bieżące usuwanie awarii, naprawy zniszczonych przez wandali części i inne zabiegi. Przez cały rok natomiast fontanny stacjonarne są systematycznie sprzątane. Wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem fontann, a także opłaty za wodę, odprowadzenie ścieków i energię elektryczną pochłaniają rocznie kilkaset tysięcy złotych z budżetu miasta.
[/cm
Wzgórze Dąbrowskiego Wzgórze Dąbrowskiego Wzgórze Dąbrowskiego Jezioro Balaton Jezioro Balaton Jezioro Balaton Stary Kanał Bydgoski Stary Kanał Bydgoski Stary Kanał Bydgoski Park im. Wincentego Witosa Park im. Wincentego Witosa Park im. Wincentego Witosa Park im. Wincentego Witosa Park im. Wincentego Witosa Stary Rynek - Dzieci bawiące się z gęsią Stary Rynek - Dzieci bawiące się z gęsią Stary Rynek - Dzieci bawiące się z gęsią Stary Rynek - Dzieci bawiące się z gęsią
Międzywodzie na Wyspie Młyńskiej
Międzywodzie ze swego przeznaczenia ma uatrakcyjnić spacery turystów i mieszkańców po Wyspie Młyńskiej. Trzeba przyznać, iż zyskuje ono coraz większą popularność i powodzenie. Cały obiekt to ciąg basenów, którymi płynie woda czerpana z Brdy Młynówki. Nie wszyscy zapewne wiedzą, iż cześć wody pompowana jest ponad poziom rzeki do pierwszego zbiornika. Z niego spływa do basenów tworzących także łagodne kaskady. Przy odpowiednim oświetleniu załamywanie światła powoduje miłe dla oka migotanie. Coraz chętniej mieszkańcy siadają na ławkach i murkach korzystając z ochłody niesionej przez wodę.