W 2009r. podjęto decyzję o renowacji rzeźby i skweru zlokalizowanego przy ul. Kopernika w Bydgoszczy, biorąc pod uwagę wielokrotne prośby mieszkańców. Prace rewaloryzacyjne trwały od jesieni 2009r. do jesieni 2010r.Wiosną 2011r. dosadzone zostaną ostatnie byliny i kwiaty jednoroczne oraz rozkwitną tulipany.

W roku 2009r. zdemontowano metalową rzeźbę ważącą 864kg, o wysokości 4,57m, która została poddana renowacji i ponownie zamontowana wiosną br. Postument zamontowano na nowej podstawie  z naturalnego kamienia (duży głaz przecięty na połowę). Postać usytuowana jest na linii widokowej, od ul. Słowackiego, co pozwala dostrzec ją już od Filharmonii. Zaznaczyć należy, iż lokalizacja rzeźby pozostała niezmieniona od momentu postawienia jej w 1973r. Ta lekka w swej formie metalowa konstrukcja przestrzenna autorstwa nieżyjącej już Marii Chudoba – Wiśniewskiej powstała podczas I bydgoskiego ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego (sierpień- wrzesień 1973r.). Wówczas o poznańskiej artystce i jej poważnym dorobku pisano „Ogromnej trzeba odwagi – pisała Zofia Nowicka w „Faktach 73” – aby w Roku Kopernikowskim zaproponować jeden jeszcze portret astronoma”. Od lat rzeźba pobudza w przechodnich wyobraźnię nietypowym wizerunkiem Mikołaja Kopernika, najczęściej inspiruje, a czasami bywa niezrozumiała dla odbiorców. Dodatkowo przy rzeźbie umieszczono informację o autorce rzeźby i okresie powstania dzieła.

Podjęte założenia remontowe na skwerze służą podkreśleniu związku astronoma z układem słonecznym, tj. miejsca ziemi i słońca we wszechświecie i podstawowej prawdy jaką odkrył Mikołaj Kopernik tj. „Wstrzymał słońce ruszył   ziemię ….”. W ramach tych działań wyłożono z kamienia naturalnego elipsy na których krążą poszczególne planety. Na skwerze w sposób symboliczny umieszczono: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemię z księżycem, Mars, Jowisz i Saturn. Planety zostaną docelowo podświetlone. Układ planet (w tym ich kolorystyka) zostanie podkreślony nasadzeniami roślinnymi. Elipsy obsadzone będą trawami ozdobnymi zaś barwy słońca i planet podkreślone zostaną roślinami kwitnacymi i tulipanami. Na skwerze podziwiać będzie można nową odmianę tulipanów o nazwie „Mikołaj Kopernik”, która została wyselekcjonowana w 2009r.

Symbolicznie na skwerze posadzono również drzewo soliterowe jesionu pensylwańskiego – Fraxinus pennsylvanica ‘Argenteomarginata’, któremu nadano nazwę „MIKOŁAJ” a jego wzrost i rozwój będzie zawsze wskazywał czas jaki upłynął od kapitalnego remontu skweru w 2010r.

Miejskiemu skwerowi nazywanemu od lat przez mieszkańców – skwerem Mikołaja Kopernika, została nadana nazwa poprzez podjecie przez Radę Miasta Bydgoszcz stosownej uchwały. Uchwałą NR LXXIV/1126/10 Rady Miasta Bydgoszcz z dnia 29 września 2010r. skwerowi usytuowanemu u zbiegu ulic Mikołaja Kopernika i Stanisława Staszica, stanowiącemu część działki nr 41 w obr. 167 nadano nazwę SKWER MIKOŁAJA KOPERNIKA.