Wiosna rozpoczyna się 21 marca. Jak co roku z utęsknieniem wyczekujemy jej powrotu. Najczęściej kojarzy się ze słońcem na niebie, które pobudza do życia uśpioną przyrodę.
Pierwszymi oznakami wiosny są kwitnące leszczyny i wierzby, które najczęściej zauważane są przez alergików. Zdecydowanie dla największej grupy ludzi wiosna zawsze kojarzy się z kwiatami, ale nie tymi skromnymi wierzby i leszczyny, lecz tymi które pobudzają naszą wyobraźnię pięknem kształtów i barw oraz zapachem. Wiosenną przygodę rozpoczynamy od  przebiśniegów i krokusów, następnie podziwiamy żonkile i tulipany. Obsypują się kwieciem również drzewa i krzewy, kwiaty pojawiają się często przed rozwinięciem liści. Lśnią na tle bezlistnych forsycji żółte kwiatostany. Swym zapachem wabią niepozorne białe kwiatki śliwy ałyczy zwanej potocznie „mirabelką”. A następnie zachwycają swym skomplikowanym kształtem dostojne kwiaty magnolii.

Na terenach zieleni miejskiej można poszukiwać oznak wiosny na wiele sposobów i w wielu lokalizacjach.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w roku bieżącym zachęca do:

I.   Podziwiania wiosennych roślin cebulowych, które systematycznie sadzone są od 2007r. W okresie od 2007r. do 2010r. miejskie tereny zieleni zostały wzbogacone o ok. 40 tyś. cebul: krokusów, żonkili, hiacyntów, tulipanów i cebulic. Natomiast od lat usłane są polany w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa niebieskim kwieciem cebulicy.
Podziwiać będziemy mogli kwitnące cebule w 2011r. m. in. na: Placu Teatralnym, Rondzie Jagiellonów, Rondzie Toruńskim, przy pomnikach Kazimierza Wielkiego, Leona Barciszewskiego, Mariana Rejewskiego i w wielu innych lokalizacjach.

Zestawienie tabelaryczne zrealizowanych nasadzeń cebul w latach 2007-2010 w Bydgoszczy

II.  Poszukiwania kwitnących drzew i krzewów. Na terenach zieleni miejskiej znajdują się liczne drzewa i krzewy kwitnące wiosną. Aby zachęcić Państwa do ich poszukiwania podajemy kilka  przykładów gdzie można  je znaleźć:
– gruszę drobnoowockową ‘Chanticleer’ przy ul. Obrońców Bydgoszczy, Rondzie Jagiellonów, ul. Ogrodowej,
– magnolie przy Al. Ossolińskich, ul. Piostra Skargi,
– wiśnię pospolitą ‘Umbrakulifera’ na Placu Piastowskim i przy oczku wodnym przy ul. Rekinowej
– jabłonie ozdobne przy Rondzie Wielkopolskim,
– glicynię – pnącze przy zabytkowej kamienicy przed Domem Handlowym Focus Park.
– kasztanowiec biały ‘Baumannii’ na Placu Kościeleckich,
– kasztanowiec czerwony w Parku im. Jana Kochanowskiego.