11 maja świętujemy – Dzień bez Śmiecenia

Takie wydarzenia w kalendarzu świąt nietypowych warto gorąco popierać i nagłaśniać. Dzień bez Śmiecenia przysłuży się bowiem każdemu z nas.

Dzień bez Śmiecenia
Dzień bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Za to przedsięwzięcie odpowiada PRO EUROPE (podmiot zrzeszający działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku). W naszym kraju obchodom święta patronuje Rekopol. Jest to jedyna w Polsce organizacja odzysku opakowań założona przez przedsiębiorców, którzy wprowadzają na nasz rynek produkty w opakowaniach.

W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku. To właśnie 11 maja w naszym kraju rozpoczął funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw regulujących m. in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.

Kampanie prowadzone przez Rekopol mają na celu przekazanie wiedzy odnośnie prawidłowej segregacji odpadów i wyeliminowanie najczęściej popełnianych błędów. Właściwy recykling zaczyna się bowiem u źródła, czyli w naszych domach. Dzień bez Śmiecenia co roku odbywa się pod innym hasłem. Dotychczas były to m. in.

– Nie śmieć – segreguj!
– Stawiam na jakość. Sprawdzam!
– Kultura segregacji – wchodzisz czy wypadasz?
– Trafiłem do Recyklingu!
– #ChceMiSie

W ramach wydarzenia organizowane są konferencje, festyny, seminaria, konkursy i inne akcje społeczne. Angażują się w nie przedsiębiorcy, firmy komunalne, samorządy oraz osoby prywatne. W obchody włączają się też uznane firmy, jak choćby IKEA, Timberland, Danone, Kompania Piwowarska Nestle Polska czy Biedronka.

Jak świętować?
Największą potrzebą tego święta jest uświadamianie ludzi o prawidłowym segregowaniu odpadów. Bo o tym, że nie wolno śmiecić, zostawiać butelek i opakowań w lesie czy parku nie trzeba chyba nikomu mówić. Włączyć się w obchody Dnia Bez Śmiecenia można na wiele sposobów. Organizatorzy święta podpowiadają, że 11 mają warto zorganizować w swojej okolicy jakąś aktywność ekologiczną związaną z tematyką odpadów, segregacji, świadomych zakupów. Mile widziane jest choćby wspólne sprzątanie okolicy ze śmieci czy zaglądanie do pojemników służących do segregacji odpadów i sprawdzenie czy nie popełniamy błędów podczas sortowania.

Wiele z okazji Dnia Bez Śmiecenia można zrobić też w sieci. To co jest tradycją – nie drukujemy plakatów i ulotek, ale przesyłamy kartkę do znajomych i współpracowników która informuje jak prawidłowo segregować śmieci. Można ją pobrać ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl. Warto też polubić oraz udostępnić fanpage na Facebooku www.facebook.com/dzienbezsmiecenia czy promować wydarzenie na portalach internetowych gminy, firmy czy szkoły. Oprócz tego dobrze zajrzeć na stronę i zagrać w „Segreguj – grę” czy po prostu skorzystać z informacji, materiałów oraz ciekawostek ekologicznych.

Zalety segregowania 
Segregowanie sprawia, że pozornie nieprzydatne rzeczy, które uchodzą za śmieci, mogą zamienić się w pełno wartościowe przedmioty: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Dla przykładu: recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. Gdy przerabiamy plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt. Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można wykonać porządną ławkę ogrodową. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25-32%, a wody o połowę, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.

To liczby, które dają do myślenia i pokazują, że warto segregować odpady. Nie trudno przecież zapamiętać, do którego z kolorowych pojemników lub worków wrzucać śmieci.

Pamiętajmy o tym, by zgniatać plastikowe pojemniki i butelki. Wtedy zyskamy zdecydowanie więcej miejsca na odpady. Inna pożyteczną rzeczą jest odkręcanie nakrętek (warto je oddać potrzebującym), wylewanie zawartości butelek słoików, kartonów. Jeśli idziemy na zakupy, bierzmy ze sobą jedną reklamówkę albo drewniany koszyk. Jest to o wiele lepsze od kupowania jednorazowych torebek i produkowania kolejnych odpadów. Pamiętajmy też o tym, by nie wyrzucać odpadów mocno zabrudzonych klejami czy zatłuszczonych, ponieważ nie nadają się do recyklingu.

11 maja odbędzie się kolejna edycja Światowego Dnia bez Śmiecenia. Każdy z nas powinien jednak obchodzić to święto przez cały rok.

żródło: www.kalbi.pl
Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz