Dnia 22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. To święto nas wszystkich: ludzi, pszczół, wróbli, szpaków, żab, stokrotek, klonów… Wszyscy bowiem jesteśmy mieszkańcami Ziemi.
Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, a jego celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności, czyli bogactwa form życia na naszej planecie, które to zmniejsza się w zastraszającym tempie.
Naukowcy poznali i opisali do tej pory niespełna dwa miliony gatunków roślin i zwierząt, podczas gdy na Ziemi żyje przypuszczalnie około dziesięciu milionów gatunków. Wynika z tego, że co najmniej 80% z nich nie ma nawet nazwy. Żaden organizm na Ziemi nie istnieje oddzielnie, każdy funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań. Jeśli z przyrody znika jeden gatunek, to powoduje zanik kolejnych, które się nim żywiły, lub go zapylały. Niszcząc inne gatunki, niszczymy siebie!
Jak chronić bioróżnorodność w swoim otoczeniu?
- załóż kwietną łąkę zamiast trawnika
- ogranicz koszenie trawnika
- nie wypalaj łąk
- uprawiaj rodzime gatunki roślin
- dbaj o stare drzewa i aleje oraz nasadzaj nowe
- przygotuj domek dla owadów
- postaw wodopój dla owadów i ptaków
- zazieleń swój balkon
- nie kupuj okazów zagrożonych gatunków lub wykonanych z nich produktów
- wybieraj produkty lokalne i takie, których produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na bioróżnorodność (np. unikaj oleju palmowego)
- stosuj naturalne nawozy
- załóż kompostownik
- zbieraj deszczówkę, którą możesz wykorzystać np. do nawadniania ogrodu
- nie zaśmiecaj parków, rzek, lasów
- oszczędzaj wodę i energię elektryczną
- rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z broszurą pt. „Właściwe zachowania człowieka w stosunku do pszczół”. Jest to forma prostego przewodnika dla osób zainteresowanych, jak chronić owady zapylające.