Akcja Cud Miód!

W najbliższą sobotę, 12 sierpnia Miasto Bydgoszcz wspólnie z CH Focus zaprasza na „Dzień słodki z natury”. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – CH Focus jest elementem pszczelej ścieżki powstałej w ramach międzynarodowego projektu BeeBathNet.

Bydgoszcz od kilku lat podejmuje szereg działań na rzecz owadów zapylających w naszym mieście. Szybki rozwój miast, wzmożona zabudowa, sprawiają że coraz mniej jest w nich terenów zielonych oraz otwartych przestrzeni rekreacyjnych. To wpływa na ograniczanie możliwości swobodnego bytowania pszczół. Ich masowe wymieranie stanowi dziś problem ogólnoświatowy. Miasto od kilku lat uczestniczy w międzynarodowym projekcie BeePathNet, który zajmuje się promowaniem miejskich pszczół. W ramach projektu przeprowadzono m.in. badania miodu, który powstaje w miastach. Wyniki jednoznacznie potwierdziły bardzo dobrą jakość tego produktu. W ramach BeePathNet na terenie miasta powstała też pszczela ścieżka, która ma już 16 punktów i stale się rozwija. Dzięki temu w Bydgoszczy stale przybywa tych małych owadów. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje kosmetyki czy leki. Produkowany przez nie propolis – ze względu na bakteriobójcze działanie – od wieków stosuje się przy przeziębieniu i chorobach układu pokarmowego a pszczeli kit przyśpiesza gojenie i pomaga w leczeniu oparzeń.

CH Focus jest jednym z ważnych punktów pszczelej ścieżki. W centrum miasta, na dachu galerii handlowej, znajdują się pasieki. Co roku w okolicy miodobrania i Wielkiego Dnia Pszczół, który obchodzimy 8 sierpnia, wspólnie organizujemy wydarzenie, które staje się okazją do wspólnej zabawy i edukacji ekologicznej. W tym roku dla wszystkich, którzy dokonają zakupów na terenie CH Focus czeka słodka niespodzianka – słoik miodu zebranego prosto z pasieki. Oprócz akcji promocyjnej, czekać będzie wiele bezpłatnych atrakcji o tematyce pszczelarskiej dla dzieci, m.in. animacje, warsztaty małego pszczelarza, gry i konkursy z nagrodami, pszczela wystawa, spotkanie z Bydgusią i Bydgusiem oraz stanowisko edukacyjne młodego ekologa.

Akcja „Dzień Słodki z Natury” – CH Focus, 12 sierpnia br. w godz. 11:00 – 19:00.

Warto wiedzieć:
Projekt BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie” jest realizowany przez Miasto Bydgoszcz w ramach Programu URBACT III 2014-2020 współfinansowanego ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej o projekcie poczytacie tutaj.

 

Źródło: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/akcja-cud-miod/

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz