Akcja „Zero tolerancji dla śmiecenia”. Fotopułapka złapała pierwszego sprawcę

Niespełna dwa tygodnie po uruchomieniu pilotażowej akcji przeciwko nielegalnym miejskim wysypiskom, mamy pierwszy sukces. Wyrzucenie starych opon kosztowało 500 zł mandatu.

zdjęcie z fotopułapki/ fot. Straż Miejska w Bydgoszczy

Straż miejska w Bydgoszczy zaczęła używać pierwszych mobilnych pułapek na amatorów zaśmiecania terenów zielonych latem 2021 roku. W tym roku miasto rozpoczęło akcję „Zero tolerancji dla śmiecenia”.  – Czas powiedzieć stop, osobom, które śmiecą. Uruchamiamy program „Zero toleranacji dla śmiecenia”. Na terenie miasta będzie funkcjonowało dodatkowych 50 fotopułapek. Co ważne przeprowadziliśmy pilotaż w tym zakresie i to rozwiązanie okazuje się skuteczne. Celem jest przede wszystkim czysta i bezpieczna Bydgoszcz – mówił zastępca prezydenta Michał Sztybel na konferencji zapowiadającej rozpoczęcie akcji.

Na pierwszy sukces nie trzeba było długo czekać. Amator wyrzucania zużytych opon w lesie, został przyłapany na gorącym uczynku w drugim tygodniu akcji. Funkcjonariuszom straży miejskiej tłumaczył, iż chciał zaoszczędzić pięć złotych za pozostawienie opon w punkcie przy ich wymianie. Skąpstwo nie popłaciło. Zamiast pięciu złotych, sprawca otrzymał mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo, został zobowiązany do uprzątnięcia opon.

Za zaśmiecanie terenów miejskich grozi obecnie mandat karny w wysokości 500 zł (jeśli sprawca uprzątnie teren). W przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, zaśmiecający może otrzymać nawet 5000 zł kary.

Na terenie miasta Bydgoszczy ustawiono 52 fotopułapki. Funkcjonują w 32 lokalizacjach, obejmując zasięgiem całe miasto. Ich lokalizacja będzie na bieżąco zmieniana. Strażnicy miejscy każdego roku otrzymują ponad 1000 zgłoszeń dotyczących dzikich wysypisk śmieci.  Warto podkreślić, że w Bydgoszczy funkcjonują trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie można bezpłatnie przez cały rok odwieźć m.in. odpady gabarytowe, opony od aut osobowych czy puszki po farbach i lakierach.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz