Bydgoska ekowspółpraca dla środowiska

Żabka Polska we współpracy z Miastem Bydgoszcz wprowadza pilotażowy projekt „Zielona Odnowa”. W wielu sklepach sieci stanęły już EKOmaty.

Program pilotażowy „Zielona Odnowa” wystartował w styczniu tego roku. W Bydgoszczy w 54. sklepach Żabka stanęły EKOmaty, czy specjalne maszyny do selektywnej zbiórki odpadów. W pozostałych 67 placówkach na terenie miasta opakowania zwrócić można bezpośrednio u sprzedawcy. Warto dodać,  że Bydgoszcz jest jedynym miastem w naszym kraju, które całościowo objęte zostało programem.

– Cieszymy się, że Bydgoszcz jest tym miejscem, które Żabka wybrała na swój pilotażowy program. Zdecydowaliśmy się zostać oficjalnym partnerem akcji, bo działania Żabki w zakresie ekologii, w zakresie dbania o środowisko wpisują się w te działania, które prezentujemy jako Miasto. Na tle innych miast w Polsce często jesteśmy wskazywani jako wzór w zakresie zagospodarowania odpadów, poddawanie ich recyklingowi. Przypomnę, że jesteśmy na etapie końcówki budowy nowej sortowni odpadów. System kaucyjny jest bardzo ważny, ale jako miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskiej apelujemy, by oprócz systemu kaucyjnego pracować równolegle nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tak, aby przepisy prawa były spójne w tym zakresie i abyśmy w Polsce szybko doszli do momentu, w którym opakowania wracają do ponownego użycia w dużej skali – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Jak wziąć udział w akcji?

Do dowolnego sklepu Żabka na terenie miasta należy przynieść puste opakowania po napojach. Należy pamiętać, by opakowań nie zgniatać, nie niszczyć i nie zrywać etykiet.  W ramach akcji „Zielona Odnowa” można zwracać plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l (ze zbiórki wykluczone są opakowania po napojach mlecznych). Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy do zeskanowania. Nie ma konieczności ich mycia, ale z przyniesionych opakowań należy wylać resztki napojów.

Klienci, którzy wezmą udział w akcji, zostaną nagrodzeni bonusowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami – otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie z plastiku (butelka) lub metalu (puszka). Zebranymi żappsami można płacić za zakupy. – Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów oraz wyrobienie nawyku zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach tak, jak udało nam się to zrobić dla butelek szklanych. Naszym atutem jest bliskość sklepów, czyli punktów zbiórki, łatwość i szybkość procesu zwrotu opakowań, a także nagroda w postaci żappsów za proekologiczną postawę – mówi Joanna Kasowska, dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością w Żabka Polska.

Autor: Waldemar Wojtkowiak [Bydgoszcz.pl]

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz