Uroczysta gala podsumowująca rok szkolny 2011/2012 odbyła się w bydgoskim Pałacu Młodzieży. Obecna była na niej Pani Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta miasta.
Gala rozpoczęła się o godz. 1000 w Pałacu Młodzieży w Sali Widowiskowej.
Zaproszono 40 Dyrektorów z placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w różnych konkursach i akcjach, w których brały udział w roku szkolnym 2011/2012.
Nagrody były wręczane za udział w następujących akcjach:
Do akcji przystąpiło 16.419 dzieci i młodzieży z 97 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydał 5 tys. worków i blisko 37 tys. rękawic. Zebrano prawie 10,5 tony odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.
Do akcji przystąpiło 12.570 dzieci i młodzieży z 75 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy, Centrum Integracji Społecznej, Internat Okręgowego Dokształcania Zawodowego oraz Zakład Karny. Wydział wydał 3,5 tys. worków i blisko 30 tys. rękawic. Zebrano prawie 8,5 ton odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.
Przedmiotem konkursu była prezentacja widowiska scenicznego – małej formy scenicznej – wiążącego się z dbałością człowieka o jego otoczenie oraz obowiązkach z tym związanych spoczywających na dzieciach, młodzieży i dorosłych. Przy ocenie prezentacji brano pod uwagę: atrakcyjność i pomysłowość zaproponowanej formy przekazu treści proekologicznych, spełnienia celu edukacyjnego oraz wartości artystyczne. W tym roku zobaczyliśmy 38 przedstawień w czterech kategoriach wiekowych, w których brano pod uwagę oprawę artystyczną oraz treści ekologiczne. Przeprowadzany był w Pałacu Młodzieży.
Zbiórka baterii prowadzona jest w placówkach we współpracy z Firmą Remondis, która odbiera zebrane baterie do unieszkodliwiania. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla Środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiło 66 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 10,08 ton baterii.
Konkurs organizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy współpracy z Fundacją ProKarton. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 50 placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Kartoniki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Przy ocenie konkursowej brana była pod uwagę zarówno wielkość zbioru w kg jak i jego jakość (zgniatanie i czystość). Ponadto wynik w punktacji uzależniony jest od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypada na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskuje placówka. W tegorocznej edycji zebrano 26 ton kartoników.
Zbiórka płyt CD i DVD prowadzona jest w placówkach we współpracy z Firmą Zaptech Sp. j. Sobańscy z Janikowa. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 52 placówki szkolno-wychowawcze z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 1,55 tony płyt CD i DVD.
Wręczona została także nagroda za całokształt działań edukacji ekologicznej.
Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje prowadzone przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, udział w happeningach prowadzonych przez Fundację Ekologiczna ARKA z Bielsko – Białej, udział w projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Dzieci kontra śmieci”, udział w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną.
Wyróżnienie – Przedszkole nr 70 „ Stokrotka” – Pani dyrektor Elżbieta Radzikowska
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, Europejskim Dniu bez Samochodu, Małej Formie Scenicznej oraz projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”.
3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – Pan dyrektor Piotr Wandel
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, Europejskim Dniu bez Samochodu, Małej Formie Scenicznej, happeningu przeprowadzonym przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej.
2 miejsce – Katolickie Przedszkole Niepubliczne Św. Jadwigi Królowej – Pani dyrektor Cecylia Talaczyńska
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek.
1 miejsce – Przedszkole nr 34 – Pani dyrektor Ewa Tomasik
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, Europejskim Dniu bez Samochodu, happeningu przeprowadzonym przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej, Małej Formie Scenicznej oraz projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Dzieci kontra śmieci”.
Wręczanie nagród było urozmaicone występami o tematyce ekologicznej, które to przedstawienia zyskały najważniejsze oceny jury podczas konkursu na Mała Formę Sceniczną.
Nagrody wręczała Pani Hanna Pawlikowska – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, p. Józef Rogacki – Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, p. Bernadetta Różańska – Majchrzak – Radna Rady Miasta – Przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, p. Alina Dembek – Prokurent i Dyrektor Handlowy z Remondis Bydgoszcz Sp. z o.o., p. Michał A. Rosa – Prezes Fundacji ProKarton, p. Iwona Waszkiewicz – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy p. Magdalena Bereda – Dyrektor ds. pedagogicznych w Pałacu Młodzieży.
Nagrodami były środki finansowe przyznane na zakupy dla placówek tzw. czeki do zrealizowania oraz dyplomy i zielone upominki w postaci roślin. Sponsorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.
Wszystkim nagrodzonym placówkom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy do uczestnictwa w nowej edycji konkursów na rok szkolny, 2012/2013 który zostanie ogłoszony w miesiącu wrześniu.