Kilka lat temu w Bydgoszczy, za sprawą artysty Pana Zbyszko Piwońskiego, nadano nową funkcję pniom obumarłych drzew. Wykonano z nich rzeźby, które cieszą się nieprzerwanym zainteresowaniem do dziś.
W 2018 r. w bydgoskim Magistracie, zrodził się pomysł wykonania kolejnej rzeźby w obumarłym pniu klona zwyczajnego (odm. czerwonolistnej), znajdującym się przy ul. Staszica. Drewno tego gatunku jest twarde i trwałe – nadaje się na rzeźbę terenową. W konsultacji z Plastykiem Miejskim, Zbyszko Piwoński opracował projekt rzeźby dostosowany zarówno do naturalnych cech opisanego pnia jak również do przestrzeni, w której się on znajduje.
Motywem przewodnim jest kolumna grecka, z której wyłaniają się ornamenty odnoszące się do świata nauki – jest to nawiązanie do znajdujących się w sąsiedztwie liceum ogólnokształcącego, szkoły muzycznej i szkoły wyższej.
Umieszczone na różnych poziomach trzonu woluty płynnie łączą się ze zwojami papieru i księgą przypominającą maszkaron. W stronę wejścia do budynku spogląda twarz młodego człowieka zwieńczona wieńcem laurowym, symbolizującym zwycięstwo. W tym wypadku jest to zwycięstwo nad niewiedzą, trudami poznawania świata i samego siebie.
Rzeźba została wykonana w październiku 2018 r. i nosi nazwę „Między nauką a sztuką”.