Kolejne Forum Ochrony Środowiska za nami!

Już po raz 28. odbyło się Forum Ochrony Środowiska. We wtorek, 7 listopada w bydgoskim ratuszu eksperci wraz z uczniami bydgoskich szkół ponadpodstawowych rozmawiali na tematy związane z wodą w mieście. 

Wydarzenie otworzył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Następnie odbyły się wykłady tematyczne prezentowane przez ekspertów z różnych instytucji. Prezentacje przygotowali specjaliści z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy oraz Bydgoskiej Grupy OTOP, czyli Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

W czasie wykładów młodzi bydgoszczanie dowiedzieli się między innymi, skąd się bierze woda w kranie, jakie są doświadczenia naszego miasta w retencjonowaniu deszczówki, czy grozi nam susza oraz jakie ptaki wodne występują w Bydgoszczy.

Dobór tematów nie był przypadkowy, gdyż tegoroczne Forum Ochrony Środowiska odbyło się pod hasłem “Wszystko o wodzie w mieście”. Przed rokiem rozmawialiśmy za to o czystym powietrzu. Każda edycja forum to świetna okazja do poruszenia problemów ekologicznych oraz do zwiększenia wiedzy młodych mieszkańców miasta na temat środowiska.

Uczniowie zebrani w sali sesyjnej ratusza pilnie słuchali wystąpień ekspertów, gdyż po zakończeniu części wykładowej odbył się Quiz Wiedzy Ekologicznej, w czasie którego sprawdzono wiedzę zdobytą podczas forum. Rywalizowały pięcioosobowe zespoły z poszczególnych szkół. 

Na konkursie wiedzy aktywność uczniów się nie skończyła, gdyż następnie przedstawili oni miniprojekty szkolne związane z zagospodarowaniem wód deszczowych w ich placówkach. 

Dla najlepszych przewidziano nagrody – aż dwudziestu uczestników quizu otrzymało karty prezentowe. Przygotowano też nagrodę główną dla szkoły, której uczniowie byli najwyżej notowani w rankingu turniejowym i zdobyli punkty za miniprojekt.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz