Letnia Akademia Recyklingu – ruszyły zapisy!

Czysta Bydgoszcz wspólnie Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy zapraszają na wakacyjny cykl zajęć pn. “Letnia Akademia Recyklingu
w Bibliotece u Bełzy 2.0”

(środy; Biblioteka Główna ul. Stary Rynek 24)

 

Sugerowany wiek uczestników: od 5 lat

Na zajęcia obowiązują zapisy (limit osób)

tel.: 512-806-564

tel. Wypożyczalnia Główna: 52-33-99-248

e-mail: biblioteka@wimbp.bydgoszcz.pl

 

Program zajęć

lipiec 2023

05.07.2023 (środa) 10.00 – 13.00

Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych

 

Paradoks foliówki – niby delikatna, a wyjątkowo wytrzymała – zajęcia edukacyjne i warsztaty recyklingowe

 

Kto nigdy nie rozsypał zakupionych produktów w drodze ze sklepu do domu? Jak to jest, że cienka reklamówka pęka w najmniej odpowiednim momencie, a wyrzucona do śmieci rozkłada się latami? Co jest nie tak z tym plastikiem i czym go zastąpić? Podczas zajęć spróbujemy znaleźć alternatywę dla wszechobecnych zrywek – samodzielnie uszyjemy torby, wykorzystując tylko materiały z recyklingu

 

12.07.2023 środa 10.00 – 13.00

 

Dzień Wypadów do Parku

 

Zielone płuca miast – z wizytą w Ogrodzie Botanicznym IHAR-PIB – zajęcia edukacyjne i wycieczka

 

Parki i ogrody stanowią zielone płuca miast, to dzięki nim żyje się nam lepiej i oddycha swobodniej. Niektóre z nich – ogrody botaniczne – to miejsce wyjątkowe, gdzie chroni się zagrożone gatunki roślin i prowadzi nad nimi badania. Nasze miasto może się poszczycić aż trzema takimi ogrodami, ale o jednym z nich – prowadzonym przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – wie niewiele osób. Podczas zajęć zobaczymy kolekcje: traw, roślin energetycznych, użytkowych oraz wykorzystywanych w rekultywacji gleb, a także odwiedzimy bydgoską palmiarnię! O wszystkich sekretach tego wyjątkowego miejsca opowie nam pan Jarosław Mikietyński – kierownik ogrodu.

 

19.07.2023 środa 10.00 – 13.00

 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Ekosystemu

 

Naturalna chemia – jak być czystym i chronić przyrodę – zajęcia edukacyjne i warsztaty recyklingowe

 

Częste mycie skraca życie – tak mawiano w dawnych czasach. Czy w tym porzekadle kryje się odrobina prawdy? Jak drogeryjne kosmetyki i środki czystości wpływają na otaczające nas ekosystemy? I wreszcie jak znaleźć złoty środek i zadbać o środowisko? Uzbrojeni w wiedzę spróbujemy stworzyć domową, bardziej naturalną chemię – coś co pozwoli nam na zachowanie higieny, ale nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie i środowisko.

 

26.07.2023 środa 10.00 – 13.00

 

Święto Papieru

 

Makulatura na okrągło czyli (wy)czerpująco o papierze – zajęcia edukacyjne i warsztaty recyklingowe

 

Na czym kiedyś pisano? Kiedy wymyślono recykling makulatury? Jak powstaje papier i czy można go zrobić w domu? Na te i inne ważne pytania odpowiemy podczas spotkania poświęconego papierowi, a podczas warsztatów samodzielnie wykonamy notes z materiałów recyklingowych i wyczerpiemy papierowe arkusze. Kto jak nie my?

 

 

sierpień 2023

 

02.08.2023 środa 10.00 – 13.00

 

Międzynarodowy Tydzień Psa Asystującego

 

Wsparcie na czterech łapach – psy do zadań specjalnych – zajęcia edukacyjne i warsztaty recyklingowe

 

Psy to najpopularniejsze zwierzęta domowe – zostały udomowione tysiące lat temu i od tego czasu towarzyszą człowiekowi. Niektóre z nich wykorzystywane są do zadań specjalnych – szukają osób porwanych przez lawiny, węszą za niebezpiecznymi substancjami czy pomagają pasterzom zaganiać stada. Są też takie, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami – to psy asystujące. Podczas spotkania odwiedzą nas właśnie wyjątkowi goście – pies wraz ze swoją opiekunką. Opowiedzą nam o trudach szkolenia, o niepełnosprawnościach, przy których psi asystenci są szczególnie przydatni i jak wygląda ich wzajemna opieka. A podczas warsztatów recyklingowych na cześć czworonożnych pomocników wykonamy figurki psów ze szklanych butelek i papierowych rolek.

 

9.08.2023 środa 10.00 – 13.00

 

Dzień Pszczół

 

#Pszczoły – lubię to! – zajęcia edukacyjne i warsztaty recyklingowe

 

Pszczoła – mały, puchaty, brzęczący owad latający, który ma żądło i produkuje miód. Tyle wie przeciętny człowiek o tych sympatycznych stworzeniach. A gdyby ktoś Wam powiedział, że bez pszczół nie byłoby życia na Ziemi? O tym i wielu innych pszczelich ciekawostkach opowie pan Bartłomiej Kühn – pszczelarz i edukator ekologiczny. Podczas zajęć poznamy obsługę ula, posmakujemy różnych pszczelich wyrobów, a na warsztatach pod czujnym okiem pani Magdaleny Talar samodzielnie wykonamy woskowe świece. 

 

16.08.2023 środa 10.00 – 13.00

 

Międzynarodowy Dzień Kota

 

Szare, bure i pstrokate – po prostu koci świat – zajęcia edukacyjne i warsztaty recyklingowe

 

Koty, kotki, kocięta, kocury. Znamy te zwierzęta z bajek, książek, filmów. Ale co tak naprawdę o nich wiemy? Jakie posiadają szczególne umiejętności, dlaczego mruczą, czy rzeczywiście lubią mleczko i myszki? Dowiemy się też o kocich zwyczajach, poznamy osobowość kotów, zobaczymy ile jest kocich ras. Ciekawostki ze świata kotów przekaże nam weterynarz – Łukasz Łasak z Gabinetu i Przychodni UltraVet. Na warsztatach każdy wykona własnego kota z…. papierowych rolek!

 

23.08.2023 (środa) 10.00 – 13.00

 

Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

 

(Nie)chciane, (nie)kochane – (nie)potrzebne? Bezdomne zwierzęta pośród nas – zajęcia edukacyjne i warsztaty recyklingowe

 

Bezdomne koty, psy, którym towarzyszy strach i niepokój. Co się z nimi dzieje? Jak trafiają na ulicę? Gdzie śpią, co jedzą i piją?  Czy są kraje, w których nie ma bezdomnych zwierząt? I kto opiekuje się niechcianymi i opuszczonymi zwierzętami? Co Ty możesz zrobić dla nich? O tych trudnych sprawach opowiedzą nam goście z organizacji działających na rzecz zwierząt. Warsztaty upłyną pod hasłem portretu ulubionego zwierzaka w formacie 3D. Nie będzie potrzebny foto aparat, ale tektura, wytłoczki do jajek i farby! Do dzieła!

 

W czasie Letniej Akademii Recyklingu w Bibliotece u Bełzy odbędą się dodatkowe atrakcje:

 

 • drugie śniadanie dla uczestników (bar kanapkowy i napoje),
 • Na tropie skradzionego rękopisu – bibliopodchody (zabawa edukacyjna)
 • gry miejskie m.in.: Bydgoszcz – miasto nad Brdą
 • pokój zagadek “Stwór Nieczytek”
 • seans filmowy na Strychu
 • warsztaty teatralne – teatr kukiełkowy i teatr cieni
 • warsztaty regionalne:
  • Panorama Bydgoszczy a’la Matejko,
  • Portret Kazimierza Wielkiego w stylu Matejki,
  • Kopernikańskie leporello

 

Konkurs z nagrodami

Ptasia Bydgoszcz – recyklingowa dzika natura (Regulamin konkursu TUTAJ)

30.08.2023 r. – Finał Letniej Akademii Recyklingu w Bibliotece u Bełzy w godzinach 12.00 – 15.00  (rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz liczne atrakcje dla każdego).

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz