Mobilna Szkoła Recyklingu 3.0 zainaugurowana!

W środę, 6 marca w wyjątkowych wnętrzach Młynów Rothera została zainaugurowana tegoroczna Mobilna Szkoła Recyklingu. To autorski projekt Miasta Bydgoszczy, w ramach którego w szkołach przeprowadzane są darmowe warsztaty ekologiczne dla dzieci. Pierwsze zajęcia trzeciej edycji programu były wyjątkowe nie tylko ze względu na ich miejsce.

Spotkanie inauguracyjne rozpoczęło się od krótkiego wstępu, na którym młodych bydgoszczan powitał zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Przekazał on także list od Matki Ziemi, który następnie został odczytany przez jedną z uczestniczek zajęć.

Po krótkim wprowadzeniu w wątek dbania o naszą planetę rozpoczęły się warsztaty odpadowe. W ich trakcie zgromadzeni uczniowie klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Bydgoszczy uczyli się zasad segregacji odpadów, recyklingu i idei zero waste. Nauka poprzez zabawę realizowana była z wykorzystaniem naszego ekologicznego koła fortuny czy EkoTwistera. Na miejscu obecne były także nasze niezawodne maskotki – Bydgusia i Bydguś.

W drugiej części środowych zajęć uczestnicy wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych, na których przekonali się, że z pozornie niepotrzebnych produktów można wykonać wyjątkowe prace plastyczne. Podczas pobytu w Młynach Rothera uczniowie zwiedzili również interaktywną wystawę popularnonaukową Młyn-Maszyna ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania.

Kolejne zajęcia Mobilnej Szkoły Recyklingu odbywać się będą już w szkołach. Założeniem projektu jest docieranie do placówek oświatowych i instytucji, w których miejscy edukatorzy mogą przeprowadzić darmowe warsztaty ekologiczne. W trakcie 45 minutowych zajęć dzieci nie tylko poznają zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Bydgoszczy, ale też m.in. pojęcie recyklingu, ideę zero waste czy kompostowanie. Poprzez zabawę omawiane są również odpady problemowe i Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

       

W zeszłym roku w warsztatach wzięło udział blisko 3,5 tysiąca osób. Tegoroczna, trzecia edycja Mobilnej Szkoły Recyklingu przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 latki). Zgłoszenia przyjmowane są przez panią Hannę Maszke, tel. kontaktowy: 602 644 518, adres e-mail: h.maszke@wp.pl

    

fot. Szymon Makowski

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz