Największa elektrownia fotowoltaiczna w Bydgoszczy

W najbliższych dniach ruszy produkcja prądu ze słońca na największej elektrowni fotowoltaicznej na miejskim budynku. Znajduje się ona na dachu nowej Astorii i pozwoli na roczną produkcję ponad 120 MWh energii elektrycznej. Miasto pozyskało także dofinansowanie unijne na montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Wśród 11 wytypowanych budynków, są obiekty sportowe, żłobki i szkoły.

Miasto do tej pory zainstalowało ponad 2,5 tys. paneli fotowoltaicznych na miejskich budynkach. Briefing prasowy, który odbył się na dachu Astorii 18.03. był okazją do przekazania informacji o kolejnych inwestycjach w odnawialne źródła energii, na które udało nam się pozyskać w ostatnim czasie dofinansowanie unijne.

– Już za chwilę darmowy prąd ze słońca popłynie do kolejnego budynku użyteczności publicznej. Tym razem to największa elektrownia fotowoltaiczna na Astorii – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta. – Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, aby na miejskich budynkach i przy nowych inwestycjach uwzględniać możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych. Chodzi nie tylko kwestie ekonomiczne, ale także te ekologiczne.11 inwestycji przed nami

Miasto Bydgoszcz uzyskało dofinansowanie unijne na poziomie 50% na kolejne instalacje fotowoltaiczne. Wartość realizacji całego pakietu szacuje się na 1,6 mln zł. Panele fotowoltaiczne pojawią się na obiektach sportowych, żłobkach i szkołach. Chcemy, aby zainstalowane panele fotowoltaiczne zaspokajały ok. 30% zapotrze-bowania na energię w całym budynku. Planowane uruchomienie tych kilkunastu instalacji o łącznej mocy 300 kW to przełom 2021/2022 roku. Największe z nich, o mocy 50kW znajdą się na stadionie Zawiszy i na Szkole Podstawowej nr 67 w Fordonie.

 

 Po zamontowaniu tych instalacji, przekroczymy 1 MW mocy zainstalowanej w mieście na budynkach publicznych. Przy realizowaniu tego typu przedsięwzięć zależy nam, aby cały pozyskany prąd był wykorzystywany na potrzeby obiektu, ponieważ są to największe oszczędności. Nowe instalacje będą w pełni zautomatyzowane, niewymagające zaangażowania człowieka  – mówi  Tomasz Bońdos, koordynator zespołu ds. zarządzania energią w mieście.

Wytypowane obiekty, na których pojawią się panele fotowoltaiczne:

 1. Hala Arena, przy ul. Toruńskiej 59 (30 kW)
 2. Kompleks ZAWISZA, przy ul. Gdańskiej 163 (48 kW)
 3. Kompleks sportowy, przy ul. Słowiańskiej 7 (9,6kW)
 4. Żłobek Miejski nr 12, przy ul. Bohaterów Westerplatte 4 (19,2 kW)
 5. Żłobek Miejski nr 18, przy ul. ul. Brzozowej 28 (20 kW)
 6. Żłobek Miejski nr 20, przy ul. E. Gierczak 8 (30 kW)
 7. Żłobek Integracyjny, przy ul. ul. Stawowej 1  (20,4 kW)
 8. Szkoła Podstawowa nr 67, przy M. Kromera 11 (46,8 kW)
 9. Zespół Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego, przy ul. Stawowej 41 (24 kW)
 10. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, przy ul. Świętej Trójcy 37 (20 kW)
 11. Szkoła Podstawowa nr 46, przy ul. Kombatantów 2  (21,6 kW)

Warto wiedzieć
Miasto Bydgoszcz posiada w swoich zasobach 43 instalacje fotowoltaiczne oraz 2 instalacje w zasobach spółek miejskich: na biurowcu budynku IDEA w BPPT oraz instalację należącą do KPEC.  Łączna wybudowana moc wszystkich 45 instalacji wynosi 796,94 kW. Prognozowana roczna produkcja oscyluje na poziomie 670 116 kWh, co pozwala na oszczędności w 2021 r. w zakupie energii elektrycznej na poziomie ponad 420 tys. zł. Miasto Bydgoszcz przez okres ostatnich 5 lat pozyskało blisko 1,6 mln zł dofinansowania co stanowiło łącznie 45% udziału źródeł finansowania inwestycji, pozostałe 55% stanowił wkład własny. Głównym źródłem  dofinansowania były środki w ramach RPO W-KP na lata 2014-2020.

źródło. www.bydgoszcz.pl

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz