Nowy ekoprojekt realizowany z Fundacją Pracownia Zrównoważonego Rozwoju to okazja do współtworzenia Bydgoskich Standardów Zieleni. Już trwa nabór chętnych do pracy w grupie roboczej.
Zapraszamy do Zespołu ds. zieleni w Bydgoszczy. Trwa rekrutacja, wystarczy wypełnić formularz TUTAJ.
Cały czas czekamy na Wasze opinie dotyczące zieleni, wystarczy kliknąć TUTAJ.
– Bydgoszcz, jako jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce potrzebuje nowoczesnego dokumentu, który wprowadzi standardy zarządzania zielenią. We współpracy z fundacją Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i korzystając z doświadczenia norweskiego Oslo zapraszamy mieszkańców do działania. Międzynarodowy projekt Bez Lipy to znakomita okazja do przedstawienia swoich oczekiwań i propozycji – mówi zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.
Pierwsze spotkanie, podczas którego przybliżymy cel projektu oraz odpowiemy na nurtujące pytania odbędzie się we wtorek, 27 kwietnia o godz. 16.30. Wszystkich chętnych zapraszamy na panel startowy o zieleni – spotkanie poświęcone ekobenefitom. Wydarzenie odbędzie się w sieci, wezmą w nich udział ekspertki, które spróbują wyjaśnić, dlaczego zieleń w mieście jest taka ważna, jak mierzyć jej wartość i jakie rozwiązania są potrzebne, aby wspierać zieleń. Przyjrzymy się też temu, jak nowe technologie mogą wpływać na zieleń w mieście. Spotkanie będzie dostępne na www.czystabydgoszcz.pl oraz stronie projektu na Facebooku, link TUTAJ.
Bydgoskie Standardy Zieleni
Nowy dokument, określi jak dobrze planować zieleń w Bydgoszczy, aby poprawiała jakość powietrza, lepiej gospodarowała wodę, sprzyjała dobremu samopoczuciu mieszkańców, a także pozytywnie wpływała na zmiany klimatu np. efekt miejskiej wyspy ciepła. Standardy zostaną wypracowane w ciągu najbliższych miesięcy, przez 40-osobową grupę roboczą, w której skład wejdą mieszkańcy, organizacje pozarządowe, rady osiedla, eksperci, deweloperzy, zarządcy nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe i urzędnicy. Chcesz dołaczyć do zespołu! Formularz zgłoszeniowy jest TUTAJ.
Powiedz nam co myślisz
Będzie także dostępna ankieta internetowa, w której zapytamy mieszkańców o wyzwania w zakresie zieleni. Będzie ona dostępna do 9 maja, a wyniki posłużą do dalszych prac.
– Zależy nam, aby poznać perspektywę mieszkańców Bydgoszczy. Chcemy wypracować standardy zieleni tworzone dla wszystkich i ze wszystkimi. Z przeprowadzonych badań wynika, że potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie dostępu do informacji o miejskiej zieleni są wysokie – mówi Joanna Suchomska z fundacji PZR.
Jak zazieleniać miasto mądrze?
Kompleksowe projektowanie miejskiej zieleni to długi, ale ważny proces. Rewitalizując parki, dbamy nie tylko nowe ławki i alejki, ale sadzimy kolejne drzewa i krzewy, nie zapominamy o dziko żyjących zwierzętach. Budując nowe torowiska, ulice i chodniki, pamiętamy o zasadzeniu drzew i krzewów, które pochłaniają zanieczyszczenia komunikacyjne, poprawiają estetykę oraz dają cień w upalne dni. Przy realizowaniu miejskich inwestycji, przeprowadzamy inwentaryzacje przyrodnicze. W pierwszej kolejności staramy się zachować cenne gatunki roślin i zwierząt, modyfikujemy projekty, które kolidują z wieloletnimi drzewami.
„Bez Lipy” ze wsparciem z funduszy norweskich
Liderem Projektu jest Fundacja Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. PZR od wielu lat wspiera samorządy w zarządzaniu strategicznym, którego podstawą jest zrównoważony rozwój, prowadzący do podniesienia jakości życia mieszkańców. Specjalizuje się w prowadzeniu złożonych procesów partycypacyjnych. Ich rezultatem są akceptowalne społecznie polityki publiczne w różnych obszarach funkcjonowania samorządu oraz przyjazne przestrzenie publiczne. Projekt Bez lipy! realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy norweskich.
[tekst bydgoszcz.pl]