Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. Wszyscy przedstawiciele tej grupy zwierząt podlegają przepisom o ochronie gatunkowej. W Bydgoszczy, po raz kolejny, rusza akcja mająca na celu ograniczenie śmiertelności płazów wędrujących do zbiorników wodnych.
Kiedy rozpocznie się przenoszenie płazów? To zależy od warunków atmosferycznych. Gdy zrobi się nieco cieplej zwierzęta zaczną wybudzać się z zimowego odrętwienia. Będą bardzo powolne i narażone na wiele niebezpieczeństw. Tylko w Łęgnowie muszą pokonać najpierw wysokie krawężniki ulicy. Następnie czeka je jeszcze przejście przez tory kolejowe i peron. Gdyby nie pomoc zdecydowana większość płazów zginęłaby w drodze do pobliskiego zbiornika wodnego. Miasto Bydgoszcz pomaga jak największej liczbie ropuch i żab przedostać się do zbiornika wodnego przy Porcie Drzewnym.
Jak możemy pomóc płazom?
1) Noga z gazu. Jeżeli to możliwe przepuszczajmy płazy.
2) Nie zasypujmy oczek wodnych.
3) W ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów) z wody skorzystają także inne zwierzęta.
4) Zostawmy w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, może z kawałkami drewna – w ten sposób stworzymy kryjówkę m.in. dla płazów.
5) Nie przeszkadzajmy: nie łapmy, nie ogrzewajmy np. w dłoniach „wychłodzonego” płaza, nie straszmy.