Uwaga na płazy!

Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. Wszyscy przedstawiciele tej grupy zwierząt podlegają przepisom o ochronie gatunkowej. W Bydgoszczy, po raz kolejny, rusza akcja mająca na celu ograniczenie śmiertelności płazów wędrujących do zbiorników wodnych.

Wędrujące na gody zwierzęta będą przenoszone przez drogi, na których giną, do pobliskich zbiorników wodnych. W tym roku akcja prowadzona będzie przy ul. Łęgnowskiej i w Myślęcinku na drodze dojazdowej do Centrum Edukacji Ekologicznej.

Kiedy rozpocznie się przenoszenie płazów? To zależy od warunków atmosferycznych. Gdy zrobi się nieco cieplej zwierzęta zaczną wybudzać się z zimowego odrętwienia. Będą bardzo powolne i narażone na wiele niebezpieczeństw. Tylko w Łęgnowie muszą pokonać najpierw wysokie krawężniki ulicy. Następnie czeka je jeszcze przejście przez tory kolejowe i peron. Gdyby nie pomoc zdecydowana większość płazów zginęłaby w drodze do pobliskiego zbiornika wodnego. Miasto Bydgoszcz pomaga jak największej liczbie ropuch i żab przedostać się do zbiornika wodnego przy Porcie Drzewnym.

Jak możemy pomóc płazom?

1) Noga z gazu. Jeżeli to możliwe przepuszczajmy płazy.

2) Nie zasypujmy oczek wodnych.

3) W ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów) z wody skorzystają także inne zwierzęta.

4) Zostawmy w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, może z kawałkami drewna – w ten sposób stworzymy kryjówkę m.in. dla płazów.

5) Nie przeszkadzajmy: nie łapmy, nie ogrzewajmy np. w dłoniach „wychłodzonego” płaza, nie straszmy.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz