Wyszukiwarka odpadów – o co i jak pytać?

Wyszukiwarka odpadów to narzędzie, które pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. W minionym roku mieszkańcy Bydgoszczy korzystali z tego narzędzia, aż 90 tysięcy razy. Baza odpadów jest aktualizowana kilka razy w tygodniu. Tworzymy ją wspólnie z użytkownikami. Jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedzi, zgłoś nam to.

Zwróć uwagę na materiał z którego wykonany jest dany odpad. Gdzie wrzucić opakowanie po jajkach, mące lub przecierze pomidorowym?

Takie pytania trafiają do nas za pośrednictwem wyszukiwarki odpadów. Podpowiadamy. Zwykle nie ma znaczenia co znajdowało się w opakowaniu ale to z czego opakowanie jest wykonane. Jajka mogą być zapakowane w wytłoczki papierowe, kartonowe, plastikowe lub styropianowe. Kartonowe i papierowe opakowania wrzucamy więc do niebieskiego pojemnika, a styropianowe lub plastikowe do żółtego.

Nie zawartość, a opakowanie – puszka, szkło czy plastik?

Podobnie sprawa ma się z przecierem, który można kupić w puszce, szklanym słoiku czy plastikowej butelce. Metalowa puszka, plastikowe opakowanie i kartonik (tetra pak) powinny trafić do pojemnika żółtego zgodnie z zasadą tworzywa i metale do żółtego. Szklany słoik to już pojemnik zielony, nakrętka ze słoika – pojemnik żółty.

Mąka najczęściej jest pakowana w papierową torebkę, więc opakowanie wyrzucamy do pojemnika niebieskiego. Zdarzają się jednak mąki pakowane w woreczki foliowe lub opakowania łączone papieru+folia lub  powleczone wewnątrz warstwą folii. Takie wielomaterialowe opakowania, podobnie jak kartoniki tetra pak – wrzucamy do żółtego pojemnika.

Mycie pojemników, tak czy nie? 

Czy trzeba myć butelki po oleju, kubeczki po jogo trach lub słoiki po majonezie? Odpowiadamy. Nie myjemy opakowań. Zostaną one umyte przemysłowo, na późniejszym etapie ich przetwarzania. Plastikowe opakowania po maśle, oleju czy jogurtach opróżniamy jedynie z resztek żywności i wrzucamy do żółtego pojemnika. Tutaj powinny też trafić nakrętki (metalowe i plastikowe) odkręcone ze szklanych słoików. Szklanych słoików także nie myjemy (oszczędzamy wodę). Opróżniamy jedynie ich zawartość, odkręcamy metalowe, plastikowe i puste wrzucamy do pojemnika zielonego na szkło.

Wyszukiwarkę odpadów znajdziesz na głównej stronie czystabydgoszcz.pl lub TUTAJ.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz