„Żabi Skok” – ekologiczny projekt łamiący schematy

Projekt obejmuje tematyką szeroko pojętą edukację ekologiczną. Ma zachęcić najmłodszych mieszkańców do podejmowania działań w ich najbliższym otoczeniu, takich na żabi skok.

Projekt bazuje na bajkach, których głównymi bohaterami są chłopiec Franek i żaba Genowefa, którzy razem postanawiają odnaleźć sposób na ratowanie niszczonego przez ludzi środowiska. Mali czytelnicy mają do nich dołączyć – celem opowiadań jest szczególnie zainicjowanie myślenia łamiącego schematy. Najmłodsi zbadać mają swoje najbliższe otoczenie i poszukać odpowiedzi na pytanie co najbardziej je niszczy, ustalić jak jest i co można zmienić. Finalnie podjąć mają konkretne działania i na ich bazie napisać własną bajkę ukazującą efekty swoich starań.

„Żabi Skok” skierowany jest do szkół i przedszkoli i umożliwia pracę zgodnie z zasadami metody projektów. Nauczyciele, którzy do niego przystąpią, mają wolność w zakresie wyboru i ilości wybranych opowiadań oraz w podejmowanych działaniach. Projekt z założenia skłaniać ma do poszukiwania skutecznych, edukacyjnych rozwiązań wykraczających poza schematy.

Podsumowaniem projektu będzie pozostawienie śladu – posadzenie drzewa, przy którym pojawi się tabliczka informacyjna, jaka klasa dane drzewo posadziła. Do projektu można przystąpić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli tutaj i zarejestrować udział swojej placówki.

Informacja od pomysłodawców: zachęćmy dzieci do rozejrzenia się po otoczeniu, do wyłonienia problemów ekologicznych nurtujących najbliższe, takie na żabi skok, środowisko dzieci, zachęćmy do ustalenia listy działań i wdrożenia ich w życie. O właśnie ŻABI SKOK!

Serdecznie zapraszamy.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz