Sprzęt elektryczny i elektroniczny to w skrócie wszystkie urządzenia, które do swojego działania potrzebują prądu elektrycznego, pól elektromagnetycznych lub energii z baterii. Mamy tu więc lodówki, pralki, suszarki, czajniki elektryczne, laptopy ale także telefony, aparaty fotograficzne i wiele innych.
Popsuty sprzęt warto spróbować naprawić w myśl zasady ograniczania wytwarzania odpadów. Może pralka nie działa z powodu błędów programatora albo zerwanego paska klinowego. W pierwszej kolejności sprawdźmy co jest przyczyną awarii i jaki jest koszt jej usunięcia. Naprawa sprzętu często jest dużo tańsza od zakupu nowego urządzenia.
Warto wiedzieć, że jeśli naprawa sprzętu jest niemożliwa lub uznamy, że jest ona nieopłacalna mamy prawo pozostawić sprzęt w punkcie serwisowym, a właściciel punktu serwisowego jest obowiązany do nieodpłatnego przyjęcia tego sprzętu.
Jeśli jednak nasz sprzęt jest już wysłużony i podjęliśmy decyzję o zakupie nowego co wówczas zrobić ze starym? Możliwości jest kilka:
Wystawiamy przed posesję. Stary sprzęt możemy wstawić przed posesję w dniu wywozu odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu. Najbliższy termin znajdziesz w harmonogramie na stronie czystabydgoszcz.pl. Sprzęt można wystawić dzień przed terminem wywozu (wieczorem po godz. 19.). Niektórzy zarządcy nieruchomości wydzielają specjalne miejsca gdzie taki sprzęt można zostawić. Wystawianie takich odpadów poza terminami odbioru może być potraktowane jak zaśmiecanie.
Duży sprzęt możemy oddać bezpłatnie w sklepach RTV AGD podczas zakupu nowego urządzenia. Warunkiem bezpłatnego przyjęcia zużytego urządzenia przez sklep jest zakup nowego urządzenia tego samego rodzaju tj. podczas zakupu pralki można oddać starą pralkę, kupując telewizor można oddać stary telewizor.
Warto wiedzieć, że kupując nową pralkę, lodówkę, zmywarkę lub inny sprzęt z dostawą do domu, sklep ma obowiązek odebrać od nas z tego mieszkania stary sprzęt tego samego rodzaju co dostarczony. To proste i wygodne.
Mały sprzęt oddajemy bezpłatnie w sklepach RTV AGD bez konieczności zakupu nowego. Duże sklepy RTV i AGD (o powierzchni sprzedażowej powyżej 400 m2) mają obowiązek bezpłatnie przyjąć od nas małe urządzenia, w których żaden z wymiarów nie przekracza 25 cm (telefon, suszarka do włosów, lokówka, czajnik itp.). Nie mamy obowiązku zakupu nowego urządzenia.
PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To miejsca, w których mieszkańcy mogą oddać bezpłatnie sprzęt pochodzący z ich gospodarstw domowych w dowolnym czasie nie czekając na termin wywozu. Jedynym warunkiem jest przywiezienie sprzętu. Punkty są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20. Więcej informacji w zakładce PSZOK
USTAWA z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym – Dz.U. 2015 r. poz. 1688. (Dz. U. z 2020 r.
poz. 1893, 2361.)