14 LISTOPADA – DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Oddychanie to jedna z podstawowych czynności wszystkich żywych organizmów. Człowiek oddycha przez całe swoje życie, podczas wykonywania każdej, nawet najprostszej czynności, a także w trakcie snu. Bez oddychania nasz organizm nie mógłby uzyskiwać energii potrzebnej do życia. Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego.

Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska włącza się w obchody Dnia Czystego Powietrza i przeprowadzi w dniach 14 – 16 listopada w Przedszkolu nr 59 oraz w Szkole Podstawowej nr 37 zajęcia edukacyjne dla dzieci. W czasie ekolekcji dzieci dowiedzą się skąd biorą się główne zanieczyszczenia powietrza i jak się przed nimi chronić. Przeprowadzone zostaną doświadczenia i pokazy, a na zakończenie odbędzie się konkurs wiedzy o powietrzu.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego dbania o dobrą jakość powietrza! Proste rady dla każdego to:

  • Nie spalaj śmieci ani mokrego drewna!
  • Korzystaj z dobrej jakości opału!
  • Dbaj o stan pieca grzewczego!
  • Wymień stary kocioł grzewczy!
  • Oszczędzaj energię i zaplanuj termomodernizację budynku!
  • Rozsądnie korzystaj ze środków transportu – częściej wybieraj rower, hulajnogę lub pieszy spacer!
  • Uprawiaj w domu rośliny doniczkowe poprawiające jakość powietrza, np. bluszcz, sansewierę gwinejską!
  • Dbaj o tereny zielone wokół siebie, zwłaszcza o drzewa!

Zachęcamy też do pogłębiania wiedzy środowiskowej i zapoznania się z wieloma ciekawymi wiadomościami związanymi ze stanem jakości powietrza na stronie projektu realizowanego przez Miasto Bydgoszcz wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską „Czy wiesz czym oddychasz” kampania edukacyjno – informacyjna na rzecz czystszego powietrza LIFE-MAPPING/PL

Podejrzenie spalania odpadów lub niskiej jakości paliwa należy kierować bezpośrednio do Straży Miejskiej w Bydgoszczy pod całodobowy, bezpłatny nr tel. 986, podając konkretny adres.

[Beata Brzozowska-Michałek]

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz