Doceń wodę – 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody

Dziennie z organizmu tracimy około 2,5 litra wody. Nerki nieustannie filtrują krew i produkują około 1,4 litra moczu na dobę, z potem tracimy około 0,5 litra wody, z wydychanym powietrzem – około  0,4 litra, z kałem – około 0,2 litra. Dlatego, aby być zdrowym, człowiek powinien 2,5 litra (10 szklanek) wody dostarczyć organizmowi w posiłkach i napojach.

„Woda bydgoska” prosto z kranu?

Woda Bydgoska to woda średnio zmineralizowana. Badana jest ponad 250 razy w miesiącu w 202 punktach w mieście. Jest zatem absolutnie bezpieczna dla zdrowia. Zawiera wszystkie najcenniejsze dla zdrowia minerały:

Wapń (Ca2+)– to pierwiastek budulcowy, reguluje  prawidłowe ciśnienie krwi, przewodnictwo nerwowe i inne procesy fizjologiczne. Gdy  tego pierwiastka brak we krwi organizm pobiera go sobie z kości.

Magnez (Mg2+)– utrzymuje ciśnienie osmotyczne krwi i innych tkanek,  jest składnikiem kości (50%), mięśni szkieletowych (25%), narządów o dużej aktywności metabolicznej jak: serce, wątroba, przewód pokarmowy i uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym.

Potas (K+)– utrzymuje prawidłową pobudliwość nerwów i mięśni. Niedobór tego minerału u człowieka powoduje: osłabienie organizmu, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego, osłabienie mięśni szkieletowych. Jego zawartość w wodzie nie jest limitowana

Żelazo (Fe2+) – odpowiada za utrzymanie prawidłowego procesu transportu tlenu w organizmie oraz jest kluczowym składnikiem enzymów. Niedobór żelaza może powodować zadyszkę, zawroty głowy, szybsze bicie serca.

Sód (Na+) – reguluje objętość wody w organizmie i chroni nas przed odwodnieniem, odpowiada za stan napięcia mięśni gładkich, szkieletowych i serca orz pobudza enzymy do pracy.

Człowiek odczuwa pragnienie, gdy z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele straci 1% wody. Woda zdatna do picia na świecie stanowi 1% – dlatego doceń wodę! Już 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992. Tegoroczne świętowanie Światowego Dnia Wody odbywa się pod hasłem – Doceń wodę.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz