Ekologicznie na Wyspie Młyńskiej

W sobotę 12 maja na Wyspie Młyńskiej odbył się kolejny Festyn Ekologiczny „Segregujesz – Zyskujesz”.
Jak co roku impreza spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy całymi rodzinami przyszli w tym dniu na Wyspę Młyńską.

Celem jak zawsze była edukacja ekologiczna ale przede wszystkim dobra zabawa.

Tradycyjnie w zamian za przyniesione przez mieszkańców posegregowane odpady (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny) można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych. W tym roku zebraliśmy:

Szkło – 980 kg
Butelki plastikowe i makulatura  – 1400 kg
Puszki metalowe – 68 kg
Elektrosprzęt – 2600 kg
Baterie – 610 kg.

Tego dnia zbieraliśmy także nakrętki, a dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Pauli Pelplińskiej – podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”. Osoby, które tego dnia przyniosły nakrętki mogły wygrać rower miejski i kosz piknikowy.

Na scenie pojawili się lokalni wykonawcy; tancerze oraz zespoły muzyczne Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, Przedszkola Niepublicznego Tęcza oraz Przedszkola Niepublicznego Ludzikowo. Młodzież ze Szkoły Branżowej zaprezentowała spektakl o tym „Jak Bydguś się troszczył o czystość Bydgoszczy”. Bydgusia i Bydgusię można było spotkać w tym dniu na Wyspie Młyńskiej.

Atrakcją festynu były liczne gry i konkursy o tematyce ekologicznej, oryginalne dmuchańce, fotobudka serwująca zdjęcia na pamiątkę, ekologiczna krowa do dojenia oraz wiele innych niespodzianek. Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoją wiedzę o odpadach biorąc udział w interaktywnym quizie ekologicznym czy ekologicznym kole wiedzy.

W Strefie dziecka, przez cały czas trwania festynu kolorowi animatorzy organizowali gry, zabawy i konkursy. Każde chętne dziecko mogło pomalować buzię, wykręcić wesołego zwierzaka z balonów, pobawić się wielkimi bańkami mydlanymi oraz zjeść słodką watę cukrową. Dzieci mogły wykazać się szybkim ślizgiem na dmuchanej zjeżdżalni, pokonać niesamowity dmuchany tor przeszkód, wydoić ekologiczną krowę czy sprawdzić swoją celność w grze w mega darta.
Równolegle z zabawami i konkursami trwały warsztaty kreatywne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Była okazja, aby zrobić swój własny instrument, ozdobić torbę ekologiczną czy też wyczarować kolorową biżuterię. Na pamiątkę każdy uczestnik festynu mógł wybić pamiątkową monetę lub wykonać ekologiczne mydełko.
Nie zabrakło pokazu wykorzystania surowców wtórnych. Zaproszeni goście pokazywali jak można wykonać ozdoby z opon oraz meble ogrodowe z palet i plastikowych butelek. Przez cały czas trwania Festynu będzie można było podziwiać wystawę „Drugie życie śmieci”.

Segregacja odpadów nie jest trudna i każdy z nas może mieć wpływ na to jak wygląda nasze środowisko.

Kolejny festyn już za rok.

 

.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz