Jak wymienić stary piec na nowy? Spotkanie z mieszkańcami na Okolu

Trwa nabór wniosków do programu „Ciepłe Mieszkanie”, w ramach którego można zyskać dofinansowania na wymianę źródła ciepła w domach wielorodzinnych. We wtorek, 20 czerwca w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców Bydgoszczy 

Program „Ciepłe Mieszkanie” wspiera demontaż starych pieców na paliwo stałe i zastąpienie ich kotłem gazowym, kotłem na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewaniem elektrycznym lub pompą ciepła. Możliwe jest także podłączenie lokalu do efektywnego źródła ciepła w budynku wielorodzinnym.

W ramach programu można także m.in. zdemontować dotychczasową instalację co lub cwu oraz zakupić i zamontować nową, a także zakupić i zamontować okna lub drzwi w lokalu mieszkalnym.

Program „Ciepłe Mieszkanie” uzupełnienia program „Czyste Powietrze”, umożliwiając skorzystanie ze wsparcia dla osób mieszkających w domach wielorodzinnych. Miasto Bydgoszcz przyznaje dofinansowania w ramach programu na mocy umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Wsparcie może wynosić do nawet 90 procent wydatków (maks. 37,5 tys. zł). Na jeden lokal mieszkalny może być udzielone jedno dofinansowanie. Środki przekazywane są po zrealizowaniu inwestycji. Program pozwoli poprawić jakość powietrza w Bydgoszczy oraz zmniejszyć emisję pyłów i gazów cieplarnianych.

Podczas wtorkowego spotkania z mieszkańcami w Muzeum Kanału Bydgoskiego przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Bydgoskiego Alarmu Smogowego wyjaśniali, jak rozpoznać klasę posiadanego pieca, co sprawdzają patrole straży miejskiej oraz do kiedy należy wymienić stare piece.

Omówiono także zapisy uchwały antysmogowej oraz przedstawiono sposoby na pozyskanie dotacji miejskiej. Zaprezentowano także założenia programów „Mój prąd” i  „Ekoklimat” oraz ulgi termomodernizacyjnej.

Więcej o programie Ciepłe Mieszkanie TUTAJ.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz