Kolejny ekologiczny mural w Bydgoszczy. Projekt inspirowany pracą plastyczną trzecioklasistki

Najmłodsi bydgoszczanie przedstawili swoją wizję ekologicznego miasta. Na podstawie jednej z nich powstał mural, który oczyszcza powietrze.

Ekologiczny mural na terenie zakładu Stena Recykling

Wiosną firma Stena Recykling zorganizowała konkurs plastyczny „Zmaluj z nami ekologiczny świat”. Był on skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Prezydent Miasta Bydgoszczy, Rafał Bruski objął akcję swoim honorowym patronatem. Autorką zwycięskiej pracy została Barbara Waśniewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Bydgoszczy. Jej wizję ekologicznego świata wykorzystano przy tworzeniu muralu w oddziale firmy Stena Recykling. Obraz pełni dwie funkcje – edukuje i oczyszcza powietrze. Młoda plastyczka otrzymała nagrody, a szkole do której chodzi przekazano grant w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Tworząc konkurs plastyczny „Zmaluj z nami ekologiczny świat”, chcieliśmy zachęcić najmłodszych mieszkańców Bydgoszczy do wspólnego tworzenia przestrzeni, która będzie nie tylko przyjemnym walorem estetycznym, ale przede wszystkim będzie przyjazna dla środowiska. Zależy nam na edukowaniu i aktywizacji lokalnych społeczności, a cała inicjatywa spełniła te cele – mówi Włodzimierz Rydzyński, Dyrektor oddziału Stena Recycling w Bydgoszczy.

Powierzchnia muralu wynosi 200 m2. Zajął ścianę przeciwpożarową na terenie zakładu Stena Recykling w Bydgoszczy. Został wykonany z użyciem specjalnych farb fotokatalitycznych, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Mural usuwa z atmosfery szkodliwe dwutlenki azotu, które współtworzą smog, spaliny i opary z kotłów grzewczych.

Oficjalna prezentacja muralu odbyła się 20 czerwca. Uczestniczyli w niej przedstawiciele firmy Stena Recykling i władze miasta. Nie mogło zabraknąć autorki zwycięskiej pracy plastycznej, Basi Waśniewskiej i dzieci z klasy III a.

Inicjatywy takie jak ta zwiększają świadomość na temat recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego. Edukacja jest kluczowa do budowania postaw ekologicznych wśród mieszkańców, dlatego gratuluję firmie Stena Recycling stworzenia tego projektu. Cieszymy się, że mural jest przyjazny dla środowiska i pomoże również w niwelowaniu zanieczyszczeń. – mówi Michał Sztybel, zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz