Letnia Akademia Recyklingu podsumowana

Uroczyście zakończyliśmy drugą edycję Letniej Akademii Recyklingu. Na dziedzińcu Biblioteki Głównej odbyło się podsumowanie zajęć, podczas którego wręczono nagrody. Dzieci mogły skorzystać także z wielu przygotowanych na tę okazję atrakcji.

W każdą środę wakacji młode bydgoszczanki i młodzi bydgoszczanie brali udział w spotkaniach promujących ekologię oraz dbanie o środowisko. Wstęp był darmowy, natomiast obowiązywały wcześniejsze zapisy. Łącznie w zajęciach wzięły udział 243 osoby.

Każde spotkanie miało inną tematykę. W lipcu uczestnicy zajmowali się problemem worków foliowych i sami szyli torebki z recyklingu, odwiedzili Ogród Botaniczny, tworzyli domową i naturalną chemię oraz bawili się na warsztatach dotyczących makulatury, w czasie których samodzielnie wykonali notes.

Sierpień upłynął zaś pod znakiem Tygodnia Psa Asystującego, Dnia Pszczół, Dnia Kota oraz Dnia Bezdomnych Zwierząt. Na uczestników czekało też wiele atrakcji towarzyszących jak wizyta śmieciarki, gry miejskie, seans filmowy czy warsztaty teatralne.

Tematyka była naprawdę szeroka i dotyczyła nie tylko odpadów, ale też wielu tematów ekologicznych. Fajnie, że tak spędziliście wakacje – mówił obecny na zakończeniu zastępca prezydenta Michał Sztybel, który podziękował pracownikom biblioteki i urzędu miasta za organizację akcji, a także pogratulował wszystkim uczestnikom.

Wierzę, że w przyszłości będziecie mówić innym o tematach ekologicznych. Dzięki wam nie trzeba będzie karać innych, bo dbanie o środowisko będzie tak oczywiste jak mycie zębów – mówił z uśmiechem prezydent.

W czasie środowej uroczystości wręczono nagrody w konkursie „Ptasia Bydgoszcz – recyklingowa dzika natura”, w którym należało przy wykorzystaniu materiałów recyklingowych lub naturalnych stworzyć podobiznę ptaka, którego można zaobserwować w Bydgoszczy.

Nagrodzeni zostali:
1 miejsce: Radosław Janik – praca „Gołąb miejski”

2 miejsce: Antonina Balcerowska – praca „Sójka z żołędziami”


3 miejsce: Maja Tamas – praca „Sowa”

Wyróżnienia: Zuzanna Bukolt – praca „Kawka w gazecie” 

oraz Dmytro Holiev – praca „Sowa”.

 

Cieszę się, że wybraliście to miejsce na spędzanie wakacji. Wiemy, jak ważna jest ekologia. Program był zróżnicowany i interesujący, więc myślę, że nie byliście zawiedzeni – mówiła dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Dagmara Reszkowska – Gierden.

Wiele atrakcji przygotowano także na zakończenie. Po wręczeniu nagród i upominków dzieci mogły skorzystać ze stoisk z origami, malowaniem buzi, średniowiecznymi inicjałami, popcornem i watą cukrową, a także wziąć udział w warsztatach recyklingowych. 

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz